Maliye Bakanı Sigrid Kaag, nakit çekme ve yatırmanın ücretsiz olmasını sağlayacak bir yasa tasarısı üzerinde çalıştığını açıkladı. Yeni mevzuat bireysel kişileri ilgilendiriyor. Yasada bunun yanı sıra Hollanda'daki ATM sayısının korunması maddesi de yer alacak. 

Bakan Kaag'ın üzerinde çalıştığı yasa, Hollanda bankalarıyla yapılan bağlayıcı olmayan mevcut anlaşmaların yerini alacak. Bakan, mevcut anlaşmaların gönüllülük temelinde uygulandığını ancak bunun yasalarla belirlenmesi gerektiğini belirtiyor. 

Nakit çekmek veya yatırmak ücretsiz olmalı
Maliye Bakanına göre, son araştırmalar her 13 kişiden 1’inin yaşamının nakit paraya bağlı olduğunu gösteriyor. Her para çekildiğinde bankaların aldığı ek ücretlerin bu savunmasız grubu negatif etkilediğini belirten Bakan Kaag, “Paraya erişim çok önemli. Herkes dijital ödemelerde yolunu bulamıyor. Nakit onlar için erişilebilir, ulaşılabilir ve uygun fiyatlı kalmalıdır.' şeklinde açıklama yaptı.

Sadece para çekerken değil, aynı zamanda para yatırırken de ek ücret ödenmemesi gerektiğini belirten Bakan, yeni mevzuatın kişisel hesaplar için geçerli olacağını, ticari hesap sahiplerinin hâlihazırda ödediklerinden daha fazlası olmamak kaydıyla, ek ücret ödemeye devam edeceğini dile getirdi.

ATM’ler ulaşılabilir olmalı
Yeni yasa sayesinde sadece nakit çekme ve para yatırma işlemleri ücretsiz olmayacak aynı zamanda ATM’lerin sayısı da artacak.

Bilindiği üzere Hollanda’da son dönemlerde ABN AMRO, ING ve Rabobank gibi büyük bankalar işlem hacmi düştüğü gerekçesiyle birçok noktadaki ATM’lerini kapatmıştı. Bunun yerine Geldmaat adı verilen sarı renkli ATM’ler sokaklardaki yerini almıştı. 

Bakan Kaag sokaklardan daha fazla ATM'nin kaybolmasını yasa ile önlemek istiyor. Bu şekilde  herkesin 5 kilometrelik mesafede bir ATM’ye ulaşımı sağlanmış olacak.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.