Mahkeme, çalışanların işveren tarafından zorlanmasının özel hayata müdahale olarak değerlendirerek,  bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu vurguladı.

Hollanda'nın Tilburg  kenti yakınlarındaki Diessen kasabasında yaşayan erkek çalışan, Ocak 2019'da Florida merkezli ABD'li yazılım şirketi Chetu Inc.'de işe başladı. Bir süre şirketin Den Haag’daki şubesine gidip gelen çalışan, Eylül ayından itibaren işini evden sürdürmeye başladı. 

ABD'li işveren, geçen Ağustos ayında bir çevrim içi eğitim sırasında Hollandalı çalışandan tüm gün bilgisayar oturumunu açık tutmasını, ekranını paylaşmasını ve kamerasını açık bırakmasını istedi.

Basında yer alan haberlere göre, erkek çalışan, bilgisayar ekranını şirketle paylaştı ancak web kamerasını açmayı reddetti. Hollandalı çalışan, 9 saat boyunca web kamerasını açık tutmaktan rahatsız olduğunu belirterek, "Dizüstü bilgisayarımın verileri ve ekran paylaşımı sayesinde çalışmalarımı zaten takip edebilirsiniz" dedi.

'Özel hayata müdahale'
Chetu Inc. yönetimi, çalışanların web kameralarını açmalarının zorunlu olduğunu belirterek, Hollandalı çalışanı 2 kez uyardı. Çalışanın kamera açmayı reddetmeye devam etmesi üzerine, ABD'li işveren tarafından, "Çalışmayı reddettiği" gerekçesiyle işine son verildi.

Bunun üzerine Hollandalı çalışan, mahkemeye başvurdu. Zeeland - Batı-Brabant Mahkemesi, kamera açmadığı gerekçesiyle işten çıkarmanın haksızlık olduğuna karar verdi.

Mahkeme, işverenin dayatmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) aykırı olduğunu vurgulayarak, "işverenin haklı bir neden olmaksızın işçinin özel hayatına müdahale ettiğini" bildirdi.

Şirketin, işe son verme gerekçesinin de yetersiz olduğuna hükmeden mahkemede açıklanan  kararda, derhal işten çıkarmayı haklı gösterecek hiçbir zorlayıcı neden bulunmadığının altını çizdi.

Zeeland Mahkemesi, ABD'li şirketi 80 bin euro tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkeme hakimi, Chetu Inc.'nin, Hollandalı çalışanın mahkeme sürecinde çalışmadığı aylara ait maaşlarının da ödemesine karar verdi.

Fotoğraf: freestocks - Unsplash

BBC-2

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.