Hollanda’da Müslümanlığı tercih eden ve İslam’a yönelen gençlerin sayısının giderek arttığı belirtiliyor. NOS Stories’de yer alan ve ülkedeki çeşitli cami federasyonları ve İslami vakıflarla yapılan görüşmelere dayandırılan haberde, aralarında toplum tarafından bilinen isimlerin de olduğu birçok gencin İslam’a yöneldiği kaydedildi. Özellikle büyük şehirlerdeki gençler arasında Müslüman olanların sayısında her geçen gün artış yaşandığı aktarıldı.  

Milli Görüş İslami Topluluğu cami federasyonundan Kenan Aslan, korona pandemisinden önce her camide aylık ortalama bir ya da iki kişinin Müslüman olurken, bu sayının şimdi haftalık olarak gerçekleştiğini ve büyük şehirlerde daha sık görüldüğünü dile getiriyor.

İslam’ı seçen FunX-DJ Vonneke Bonneke, reality yıldızı Jørney Hendrix ve müzisyen Blacka gibi ünlü isimler, deneyimlerini çevrimiçi olarak takipçileriyle paylaşıyor. Sosyal medya platformlarından İslam'da huzur, sevgi, oturaklı bir yapı ve anlam bulduklarını ifade eden gençler, Kur’an-ı Kerim’in bu seçimde büyük rolü olduğunu belirtirken, genellikle arkadaşlarından veya yakın arkadaşları vasıtasıyla İslam’la tanıştıklarını dile getiriyor.

Antropolog Vanessa Vroon-Najem, politikada ve medyada İslam'a yönelik olumsuz tutumun, İslam’a olan ilgi ve merakı da artırdığını düşünüyor. 

NOS’e yaşadıklarını ve Müslümanlığa nasıl geçtiğini anlatan 21 yaşındaki Lara, gençler arasında Müslümanlığa ve İslam’a olan ilginin arttığını bu durumun kendisi için de tanıdık olduğunu belirtiyor. İlk kez Rotterdam’da bir camiye gittiğinde ‘sıcak bir şekilde’ karşılandığını belirten Lara “Bu, beni o kadar iyi hissettirdi ki bugün bile oraya gitmeye devam ediyorum.” diyor. Lara İslam’ın kendisinde huzur ve sevgiyi artırdığını ayrıca, hayatına bir düzen getirdiğini belirtiyor. 

Bir başka örnek ise Blacka adlı müzisyenden geliyor. Birkaç kez silah bulundurmaktan tutuklanan Blacka, hapisteyken hayatına yeni bir başlangıç yapmak istediğini ve o dönemde başka bir tutuklu ile İslam hakkında konuştuklarını belirtiyor. Bunun üzerine daha fazla araştırmaya başladığını belirten Blacka, daha sonra Müslüman oluyor.  

Lara ve Blacka, Müslüman olmayı hayatlarındaki en iyi karar olarak niteliyor. Blacka, "İslam'da hissettiğim şeyi hep hissetmek istiyorum" derken, Lara “Daha iyi bir seçim yapamazdım ve asla yapamayacağım." şeklinde açıklıyor.

Merkezi İstatistik Bürosunun (CBS) rakamlarına göre, nüfusun yüzde 5,6'sı kendini Müslüman olarak tanımlıyor, fakat daha sonradan Müslüman olanların sayısı net olarak bilinmiyor. 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.