Pazarlama endüstrisi derneği DDMA, Bond van Adverteerders (bvA) ve Advertising Code Foundation, sosyal medyada ürün tanıtımı yapan veya bir firmanın marka elçisi gibi davranan influencerların zorunlu olarak her yıl kursa tabi tutulmasına ve sertifika almasına karar verdi.

Hollanda’daki sistem asıl olarak Fransa’da 2021 yılında yürürlüğe giren sertifikasyon sistemini takip ediyor. Buna göre 'Certified by influencerrules.com' adı verilen e-öğrenme kursuna devam ederek sertifika onayı almayan influencerlar, örneğin ünlü markaların elçiliğini yapamayacak.

Coca-Cola Hollanda, L'Oréal Group, TUI ve Heineken gibi markalar bu girişime çoktan katıldı. Başka bir değişle influenceerlarla yapılan anlaşmalarda sertifika kuralı da bulunacak.

Ticaret odası kayıtlarına göre Hollanda'da 1 Ocak 2024 itibariyle kendilerini vlogger, influencer ya da YouTuber olarak adlandıran ve bu şekilde odaya kayıt yaptıran bin beş yüz kırk sekiz kişi. Bunlardan yaklaşık 150’si influencer ve 500 binden fazla takipçiye sahip.

DDMA ve diğer organizatörler e-öğrenmenin "sürekli güncelleneceğini" bu nedenle influencerların en son gelişmeleri takip edebilmek için her yıl kursu tekrarlamaları gerektiğini belirtti. TikTok, Meta ve Google gibi influencerların aktif olduğu büyük teknoloji platformları, sertifikasyonu “doğru yönde atılmış bir adım” olarak değerlendirdi. Örneğin TikTok, influencerlara konuyla ilgili atölye çalışmaları vereceğini belirtti.
©Sonhaber.eu

Şiddetli yağış Belçika ve Almanya'da sel ve su baskınlarına neden oldu Şiddetli yağış Belçika ve Almanya'da sel ve su baskınlarına neden oldu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.