Middelburg'da bulunan HDV Yıldırım Beyazıt Camii'nde 18 Ekim 2023 Çarşamba günü, sabah namazı sırasında, kimliği belirsiz bir kişi tarafından caminin minaresine ve yakındaki elektrik direğine İslam ve Filistin konulu hakaret içerikli yazılar asıldı.

Caminin minaresinde ve elektrik direğinde asılı bulunan yazıyı fark eden cami görevlileri tarafından derhal yetkililere bildirildi. Cami başkanı B.Yazıcı, durumu polise bildirdi ve kamera kayıtlarının incelenmesini talep etti.

Başkan, caminin yerel toplulukta olumlu bir rol oynadığını, bu tür olayların cami cemaati ve üyeleri için endişe verici olduğunu belirtti. Aynı zamanda, bu tür olayların önlenmesi ve sorumluların bulunarak adalete teslim edilmesini talep etti.

Bu olayın ardından Hollanda Diyanet Vakfı, camiye desteklerini bildirdi ve yaşanan olayı kınadı. Vakıf, hukuki süreci sonuna kadar takip edeceklerini belirtti. 

Hollanda Diyanet Vakfı Yönetim Kurulu'nun yaptığı açıklamada, "Filistin'deki son olayların müslüman toplumunda endişe yarattığını, İslam düşmanlığının ve nefret söylemlerinin arttığını üzülerek gözlemliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Vakıf, camilere karşı olası saldırılara karşı cami yöneticilerini uyardı. İç ve dış güvenlik kameralarının kontrol edilmesi, eksikliklerin giderilmesi ve şüpheli bir durumda yetkililere rapor edilmesi gerektiğini belirtti. Aynı zamanda, herhangi bir olumsuz durumda yerel güvenlik birimlerinin ve Vakfın bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.