İhtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunan Gıda Bankası (Voedselbank)’na ocak ayından bu yana yapılan başvurularda yüzde 15 artış olduğu açıklandı. Bu rakam yaklaşık 6 bin haneye karşılık geliyor.

Nederlands Dagblad gazetesinde yer alan bir haberde, son dönemlerde özellikle gıda, yakıt ve elektrik fiyatlarının artmasına bağlı olarak Gıda Bankalarına başvuran kişilerin sayısının da arttığına dikkat çekildi.

Hollanda Gıda Bankaları Vakfı (Stichting Voedselbanken) Başkanı Leo Wijnbelt konu ile gili yaptığı açıklamada, sadece düşük gelir grubundakilerin değil, aynı zamanda orta gelir grubundaki ailelerin de gıda bankalarına başvurmaya başladığını belirtti.

Hollanda'da genellikle hane halkının birikim yapmadığına dikkati çeken Wijnbelt, "Faturalar arttığında doğrudan maddi sıkıntılar başlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bölgesel gıda bankalarının sözcüleri de artan başvuru sayısının nedeni olarak yüksek enerji fiyatlarını gösteriyor.  

Alphen aan de Rijn Gıda Bankası sözcüsü, "Geçen yıl üç yıllığına yeni bir enerji sözleşmesi yaptıysanız, hala uygun fiyatlarda ödüyorsunuz demektir. Bu diğerleri için geçerli değil. Bunu gıda bankasına başvuran hem yeni hem de mevcut kişilerde görüyoruz" dedi. 

Amsterdam Gıda Bankası da aynı düşüncede olduğunu ve önümüzdeki dönemde başvuru sayılarının artmasından endişe duyulduğunu aktardı.

Wijnbelt, şu an için gıda bankalarının yeni başvurunlara gıda sağlamakta sorun yaşamadığını ancak, "yeterli olmadığı bir zaman gelebilir" diyerek konunun ciddiyetine vurgu yaptı. 

Hollanda Ulusal Bütçe Bilgilendirme Enstitüsü (Nibud) tarafından bu hafta içinde yapılan bir açıklamada, mali zorluk çeken vatandaşların sayısında artış gözlemlendiği ve kuruma yapılan başvurularda özellikle artan enerji faturalarından dolayı maddi zorluk yaşandığının belirtildiği aktarıldı.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın