Hollanda Senatosu'ndaki sandalye sayısını etkileyen eyalet seçimlerini seçime ilk kez katılan Çiftçi Vatandaş Hareketi (BBB) kazandı. BBB partisi aldığı oylarla tüm eyaletlerde birinci parti olurken, bunu elde eden ilk ve tek parti olarak ülke tarihine geçti. Bu durum hem eyalet meclisleri hem de senato’daki sandalye dağılımını da değiştirdi.

Ülkede yaklaşık 13 milyon seçmenin, 12 eyalet meclisindeki 570 üyeyi belirlemek üzere 15 Mart’ta oy kullandığı sandıklarda sayım tamamlandı.

Hollanda Ulusal Haber Ajansının (ANP) haberine göre, senatodaki sandalye sayısını etkileyen eyalet seçiminin galibi; seçime ilk kez katılan, Temsilciler Meclisinde bir milletvekili bulunan ve 20 bin üyesi olan bir Facebook grubunun yöneticileri tarafından kurulan BBB partisi oldu.

Sandıkların tamamının açıldığı seçimde resmi olmayan sonuçlara göre Etyalet Meclislerinde yer alacak vekil sayıları şu şekilde: 

Çiftçi Vatandaş Hareketi (BBB) 139, 

Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) 63, 

Yeşil Sol (GL) 49,

İşçi Partisi (PvdA) 46, 

Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) 42, 

Özgürlükler Partisi (PVV) 34, 

Demokrat 66 (D66) 33, 

Hayvanları Koruma Partisi (PvdD) 26, 

Hristiyan Birlik Partisi (CU) 22, 

Sosyalist Partisi (SP) 22, 

JA21 Partisi 20, 

Demokrasi için Forum Partisi (FvD) 15

Geriye kalan üye sayıları ise diğer partilere dağıldı.

Hollanda Senatosundaki beklenen partilere göre sandalye dağılımı
Ülke yasalarına göre, senatörler 12 eyalet meclisinde görev yapan 570 üyenin oylarıyla belirleniyor.

Başbakan Mart Rutte başkanlığındaki 4 partiden oluşan koalisyon hükümeti senatoda azınlık konumuna gerileyecek. koalisyon ortakları VVD, CDA, D66 ve CU’nun senatodaki sandalye sayısı 32’den 23’e gerileyecek. Bunun yanı sıra, aşırı sağ partiler PVV, FvD ve Ja21’in toplam sandalye sayısı 17’den 9’a düşecek.

Seçim sonuçlarına göre bir önceki eyalet seçimlerini kazanan aşırı sağcı Demokrasi için Forum Partisi (FvD) ve koalisyon hükümet ortaklarından Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) en çok sandalye kaybeden partiler oldu.

30 Mayıs’ta yapılacak ve eyalet meclislerindeki üyelerin oylarıyla belirlenecek olan senato seçimlerinde partilerin elde edeceği sandalye sayısı şu şekilde şekil alacak:

BBB 16, 

VVD 10, 

GL 8, 

PvdA 7, 

D66 6, 

CDA 5, 

PVV 4,

PvdD 4, 

CU 2, 

SP 3, 

FvD 2, 

50 Plus 1, 

Reformcu Devlet Partisi (SGP) 1, 

Bağımsız Senato Grubu (OSF) 1,

JA21 3 

Volt Partisi 2 

Senatoda bulunan 75 senatör, Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinden geçen kanunları onaylama ve veto yetkisine sahip.

Denk Partisi geçen dönem görev yapan eyalet meclisi üyelerinin hepsini kaybetti
Kuzey ve Güney Hollanda ile Utrecht eyaletlerinde geçen dönem birer meclis üyesi bulunan üyelerinin çoğunluğunu Türk ve göçmenlerin oluşturduğu Denk Partisi, seçimlerde aldığı oy sonucunda bu üyelerini kaybetti. Buna göre Denk Partisi senatoda sandalye kazanma şansını da kaybetti.

Resmi sonuçların 23 Mart’ta açıklanacağı seçimde, üyesi oldukları partilerde üst sıralardan aday olan alan iki Türk kökenli aday belediye meclis üyesi oldu.

Seçimde yarışan çok sayıda Türk kökenli adayın durumu ise büyük ölçüde tercihli oyların sonucunun açıklanmasıyla belli olacak.

Genel Su İdaresi Yönetimi seçimleri 
Seçmenler, eyalet seçimlerinin yanı sıra eş zamanlı ülkedeki deniz ve nehir setlerinin yönetimi, su seviyesi ve atık suyun arıtılmasından sorumlu olan Genel Su İdaresi Yönetimi seçimleri için de oy kullandı.

Elde edilen bilgiye göre Su İdaresi Seçimleri’nde Songül Akkaya Kuzey Hollanda Sular İdaresi Meclisi üyeliğine ve Fadime Örgü Delfland Bölgesi Sular İdaresi Meclis üyeliğine seçilmeyi başardı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.