Hollanda’da geçen yıl yılbaşı gecesi 12 belediye havai fişek yasağını uygulamaya aldı. Bu yasağı uygulayacağını duyuran belediye sayısı bu yıl 16’ya çıktı. 

Tilburg, Arnhem, Amersfoort ve Eindhoven belediyeleri, bu yıl ilk kez tüm şehir genelinde havai fişek yasağı uygulanacağını bildirdi. Ede, Zwolle ve Zutphen belediyeleri ise 2024/2025'ten itibaren havai fişek yasağı getirme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

RTL haber servisinin konuya ilişkin 342 belediye ile yaptığı ankete göre, belediyelerin büyük çoğunluğu yerel bir yasak uygulamadıklarını belirtiyor. Bunun için çeşitli nedenler öne sürüyor. En fazla belirtilen sebep kontrol etmenin sorun olacağı yönünde.  

Bazı belediyeler özellikle ağır yasadışı havai fişeklerden ve yılbaşı gecesinden önce patlatılan havai fişeklerden rahatsızlık duyduklarını söylüyor. Ancak bunun için yılbaşı gecesi havai fişek yasağı uygulamanın bir çözüm sunmadığını belirtiyor.

Neredeyse hiç sıkıntı ve olay yaşamadıkları için yasağa gerek görmeyen onlarca belediye de var. Ayrıca şehir sakinlerinden yasak konusunda destek görmediği için böyle bir uygulamaya gerek görmeyen belediyeler de var. 

Ulusal veya Avrupa çağında yasak gelebilir mi?
En az 22 belediye, havai fişek patlatmanın yanı sıra satışının da ülke çapında yasaklanması gerektiğini düşünüyor.

Hollanda Belediyeler Birliği de bir süredir ulusal bir politika çağrısında bulunuyor, ancak şu ana kadar Temsilciler Meclis'inde ulusal bir yasak için çoğunluk oluşmadı. 

Sınır bölgelerinde olan bazı belediyeler ise Avrupa çapında bir yasak getirmenin daha iyi olacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz yıl yılbaşı günü havai fişek patlatılmasına yasak getiren belediyeler şu şekilde sıralanıyor: 
Amsterdam, Rotterdam, Schiedam, Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Apeldoorn, Nijmegen, Heumen, Mook en Middelaar, Soest en Utrechtse Heuvelrug.

©Sonhaber.eu

Fotoğraf: Ray Hennesey - Unsplash

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.