Bazı okullar ise özellikle sıcak havalarda fazla açık veya  kısa kıyafetlerle okula gelinmemesi uyarısında bulundu. 

Hava sıcaklıkları kişinin giyimini de etkiliyor. Aşırı sıcak olduğunda fazla kapalı giyinmek birçok kişi için dayanılmaz bir durum haline geliyor. Bu durum öğrenciler arasında da sıkça görülüyor. Ancak bazı okullar başta kızlar olmak üzere, öğrencileri çok fazla açık giyinmemeleri konusunda uyarıyor. Bunun son örneği Enschede’de yaşandı. Bir okul öğrencilerine fazla kısa veya açık giyinmemeleri konusunda uyardı.

AD gazetesinin haberine göre Enschede'deki Bonhoeffer Koleji öğrencileri bu hafta okul yönetiminden “göbek kısmı görünen veya kısa” olan kıyafetler giymemeleri konusunda uyarı içeren bir mesaj aldı. Belirtilen kurallara uymayan öğrencilerin sözlü olarak ikaz edileceği veya evlerine gönderileceği belirtildi.

Hollanda’da bu tür uyarılar hemen hemen her yıl yapılıyor. Okulların yaptığı uyarıları yerinde bulan öğrenciler veya veliler olduğu gibi buna karşı çıkanlar da oluyor. Hatta bazı öğrenciler bu konuda bir imza kampanyası bile başlattı.

Her okul giyinme yönergesini kendi belirliyor
2021 yılında Amersfoort’ta bir okul ebeveynlere gönderdiği e-posta’da çocukların okula 'uygun kıyafetler' giyerek gelmelerini sağlama çağrısı yapmış, "Bu, şu anlama gelir: Açık göbekler yok ve sadece üzerine uygunsuz yorumlar yapılamayacak uzunlukta pantolonlar veya etekler olmalı" şeklinde ifade kullanmıştı. 

Bu yıl haziran ayında ise Heerlen’de bir okul, sıcak havalarda öğrencilerin okula çok açık giysilerle gelmelerini önlemek için bir uyarı yazısı gönderdi. Grotius Koleji'nin gönderdiği uyarı yazısında "Çıplak bir karın ve derin bir dekolte yok, ancak kalçalarınız ve baldır kısımlarınızın kapatan uygun uzunlukta pantolonlar, etekler ve elbiseler var." ifadesine yer verildi. Yazıda okulun resmi bir kurum olduğu ve burada tatil ile serbest zaman kıyafetlerinin uygun olmadığı vurgulandı.
 
Giyim yönergeleri yasaya uygun olmalı
Hollanda'da okul yönetimleri, okul içerisinde geçerli olacak kıyafet yönergeleri belirleme seçeneğine sahip. Ancak bu yönergeler, ayrımcı nitelikte olmaması ve ifade özgürlüğünü ihlal etmemesi gerekmekte. Okul kıyafet kuralını açık ve anlaşılır bir biçimde herkese bildirmesi gerekiyor ve bu kuralların herkes için geçerli olması gerekiyor.

Ülkede kaç okulun giyim yönergeleri olduğu resmi olarak takip edilmiyor, ancak eğitim kurumları çatı organizasyonu VO-Raad'a göre özellikle sıcaklıkların aşırı arttığı dönemlerde düzenli olarak bu tür tartışmalar ortaya çıkıyor. 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki

Editör: Aslı Onuş