Geçtiğimiz hafta “üç harf, iki rakam ve bir harften” oluşan yeni seri araç plakaları kullanıma girdi. Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW), yeni plaka kombinasyonu olan 'GBB-01-B' numaralı plakayı araç sahibine teslim etti. RDW bu açıklama sonrasında araç ruhsatlarında da değişiklik olduğunu açıkladı. Yeni ruhsatlar farklı bir görünüme ve güvenlik özelliklerine sahip.

RDW, 2014 yılında kredi kartı boyutunda olan araç ruhsatını ilk kez tanıttı. Ancak bu hafta kullanıma giren yeni tip ruhsatların hem görüntüsünde değişiklik olduğu hem de daha güvenilir bir yapıda olduğu belirtildi.

RDW Kayıt ve Bilgi Bölüm Müdürü Gert Jan Holland, “Bu yenilenmiş versiyon farklı bir görünüme, farklı güvenlik özelliklerine, farklı bir arka yüze ve yeni bir temas çipine sahip.” açıklamasında bulundu. Yeni güvenlik özelliklerinin hepsinin çıplak gözle görülmediğini veya dokununca hissedilmediğini belirten Holland, “Bunu görmek için örneğin bir UV lambasına ihtiyacınız var.” dedi.

Araç ruhsatının üretimi için önceki sözleşmenin on yıl sonra sona erdiğini belirten Holland, yapılan ihalede Thales firmasının araç ruhsatı ve yeni ehliyetlerin üretimini üstlendiğini sözlerine ekledi.

Bazı araçlar için uygunluk belgesi verilmeyecek
RDW ayrıca hafif ticari araçlar için artık “uygunluk belgesi” (conformiteitsbewijs) verilmeyeceğini duyurdu. Plaka ruhsatına ek olarak verilen uygunluk belgesinde aracın izin verilen boyutları, ağırlıkları ve çekme bilgileri yer alır. Bu bilgiler bundan sonra plaka ruhsatında yer alacak.

Uygunluk belgesi sadece 3500 kg'dan fazla olan römorklar ve yarı römorklar ile ağır ticari araçlar ve otobüsler için geçerliliğini koruyacak.

Hollanda’da bir ilk: Deniz sörfü, şehir merkezine taşındı Hollanda’da bir ilk: Deniz sörfü, şehir merkezine taşındı

Yeni araç ruhsatının güvenlik özellikleriyle ilgili detaylı bilgiyi RDW web sitesinde bulabilirsiniz.
 

©Sonhaber.eu

Fotoğraf: RDW

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş