Kasım ayının sonunda verilen son basın toplantısında, Başbakan Rutte ve Sağlık Bakanı De Jonge 'akşam kısıtlaması’ kararını duyurdu. Bu karara göre süpermarketler gibi temel ihtiyaç dükkanları ve benzin istasyonları gibi tesisler dışında her yer saat 17:00'den sonra kapılarını kapatmak zorunda kaldı.

Telegraaf gazetesinin hükümete yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre ise önümüzdeki hafta Salı günü yapılacak yeni basın toplantısında akşam kısıtlamalarının uzatılacağı duyurulacak.

Haberde aynı zamanda çeşitli konularda görüşmelerin devam ettiğine ve önümüzdeki günlerde çok sayıda istişarenin planlandığına işaret edildi. 

Salgın Yönetim Ekibi (OMT) de kabineye tavsiyelerde bulunmak üzere Cuma günü toplanacak. Son kısıtlamalarda kabine tarafından tavsiye edilen “günde en fazla dört ziyaretçiyi kabul edin” uyarısının önümüzdeki Noel tatilinde geçerli olup olmayacağı, bu hafta OMT’nin vereceği tavsiye ve akabinde kabinenin alacağı kararla belli olacak. 

Eğitim Bakanı Arie Slob’un dün Twitter üzerinden yayınladığı mesaja rağmen, kabinenin okul tatillerini uzatıp uzatmayacağı konusu belirsizliğini koruyor. Telegraaf kaynaklarına göre tatilin uzatılma konusu halen gündemde.

Kaynaklara göre; kabine ayrıca giyim mağazaları ve kuaförler gibi zorunlu olmayan mağazalarda da Korona Giriş Belgesi kontrollerinin uygulanmasına karar verebilir. . Bu uygulamayı mümkün kılan mevzuat, geçtiğimiz haftalarda Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından kabul edilmişti. Uygulamanın yürürlüğe girmesi için kabinenin önce parlamento aracılığıyla yönetmelikte düzenleme yapması gerekmekte.

2G politikasında olduğu gibi, İşyerlerinde QR kodu kontrolleri konusu ise parlamentoda değerlendirilmek üzere ertelendi.  

Pazar günü, kabine Başbakan Rutte ve ilgili bakanların Catshuis'te yapacağı istişarelerin ardından  önümüzdeki hafta Salı günü  bir karar alması ve bir basın toplantısı ile alınan bu kararları kamuoyu ile paylaşması beklenmekte.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU