Hollanda’da 2020’de dönemin devlet sekreteri Blokhuis tarafından önerilen yasak önümüzdeki yıl devreye giriyor. Elektronik sigara (e-sigara) ve bunu doldurmak için satın alınan likit ürünlere dışarıdan eklenebilen meyve aromaları yasaklanıyor. 

Resmi Gazete'de yayınlanan yasa değişikliğine göre; 1 Ekim 2023’den itibaren, tek kullanımlık e-sigaralar, dolu halde satılan elektronik sigaralar ve bunları yeniden doldurmak için kullanılan ekstra paketlere muz, portakal veya bisküvi gibi aromalar eklenemeyecek. 

Yasaya göre halen elinde bu ürünlerin stoku bulunan dükkanlar, ellerindeki stoku 1 ocaktan itibaren 9 ay içinde bitirmek zorunda. 

Aromalara getirilen yasağın dışında, paketlerin üzerinde de tütün dışında herhangi bir şeye atıfta bulunan herhangi bir resim veya kelime bulunamayacak. Satılan ürünün ismi de herhangi bir göndermeye mahal vermeyecek şekilde olması gerekecek. 

Hollanda Ruh Sağlığı ve Bağımlılık Enstitüsü (Trimbos Enstitüsü) uzmanlarından Esther Croes, basına yaptığı açıklamada çıkan yasanın “doğru yönde bir adım” olduğunu belirtti ve e-sigaralara katılan meyveli aromalar nedeniyle bu ürünlerin gençler arasında kullanımının arttığını kaydetti.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş