Her yıl olduğu gibi bu yıl Temmuz ayında da birçok kişinin gelirinde değişiklik olacak. 1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe girecek değişiklikleri sizler için listeledik.

İşte vatandaşların cebini etkileyecek değişiklikler…

Asgari ücret
Brüt asgari  saat ücreti önümüzdeki aydan itibaren yüzde 3,1 oranında artarak 13,27 eurodan 13,68 euroya yükselecek. Buna göre asgari ücretle çalışanların eline geçen net aylık maaş ortalama 38,12 euro artacak. 
Haftada 40  saat çalışanlar, bu artıştan en fazla kazanç sağlayacak. Bu kişilerin cebine net 43,32 euro daha fazla girecek. Haftada 36 saat çalışanların maaşı 38,13 euro, 38  saat çalışanların maaşı ise 39,76 euro yükselecek.

Yaşlılık aylığı (AOW)
Asgari ücretin yanı sıra Yaşlılık Aylığı (AOW) miktarları da artacak. Sosyal Sigortalar Kurumu (SVB) verilerine göre yalnız yaşayan AOW hak sahiplerinin brüt maaşı 28,22 euro, evli veya birlikte yaşayanların ise 19,87 euro artacak. 

Buna göre tek başına yaşayanların cebine aylık 1.486,24 euro (vergi indirimi ile) veya 1.187,66 euro (vergi indirimi olmadan) girecek.
Evli veya birlikte yaşayanlar ise kişi başı aylık 1.010,69 euro veya 807,36 euro (vergi indirimi olmadan) alacak.

Sosyal konut kira artışı
Sosyal konut kiralarını kiraya verenler, Temmuz ayı itibariyle kirası 300 euro veya daha fazla olan konutlar için en fazla %5,8 oranında kira artışı yapılabilecek. Kirası 300 eurodan düşük olan konutlardaki net kira artışı ise en fazla 25 euro olabilecek.  

Ayrıca, oda ve karavan gibi yerler için gelecek aydan itibaren kiralar sadece %5,8 oranında artırılabilecek.

Hollanda'nın 4 büyük şehir merkezinde Dizel Minibüs ve Kamyon yasağı Hollanda'nın 4 büyük şehir merkezinde Dizel Minibüs ve Kamyon yasağı

Sosyal konutta oturan ve belirli bir sınırın üzerinde geliri olan hanelerin kira bedellerine daha yüksek bir zam uygulanabilecek. Gelir sınırı ve uygulanacak kira artışı için daha önce yayınladığımız bu habere bakabilirsiniz.

Kira yardımı miktarı artacak
Temmuz ayı itibariyle konut kiralarındaki artışı göz önüne alan hükümet kira yardımı ödeneği (Huurtoeslag) miktarının da artırılmasına karar verdi. Vergi Dairesi verilerine göre sosyal konutta oturan ve temmuz ayında kirası artan hanelere kira yardımı artışı otomatik olarak yapılacak. Ancak özel sektör konutlarında oturan kiracılar yeni kira bedelini vergi dairesine bizzat iletmek zorunda kalabilir. Tüm 2024 yılı boyunca en fazla 36,60 euro ekstra kira yardımı yapılacak.

Ne kadar kira yardımı alabileceğinizi Vergi Dairesi’nin proefberekening  sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Süresiz kira sözleşmeleri dönemi
1 Temmuz itibariyle belirli dönemler için sunulan “geçici kira sözleşmeleri” tarih oluyor. Bu tarihten itibaren sadece “süresiz kira sözleşmeleri” yapılabilecek. Yeni sistem sadece yeni kira kontratları için geçerli olacak. 1 Temmuz'dan önce imzalanan geçici kira sözleşmeleri, sözleşmede belirlenen tarihe kadar geçerli olacak. Bu sözleşmeler belirlenen süre sonunda otomatik olarak sona erecek. 

Yasa bazı istisnalar da içeriyor. Öğrenciler veya acil olarak konut arayan kişiler, belirli süreli kira sözleşmesi ile ev kiralayabilecek. Ancak bu sözleşmeler en fazla iki yıl için düzenlenebilecek.  Ayrıca, boş konutların geçici olarak kiralanmasına izin veren Boş Konut Yasası kapsamında kiralama mümkün olmaya devam edecek.

Süpermarketlerde tütün ürünleri satışı yasağı
Tütün ürünlerinin satışını caydırmak amacıyla alınan bir dizi önlemin ardından, gelecek ay bir yenisi daha hayata geçiyor. Tüm yeme-içme hizmeti veren mekanlarda ve süpermarketlerde tütün ve tütün ürünü satışı yasaklandı. Süpermarketlerde e-sigara satışı da yapılamayacak.

Ocak ayından itibaren yemek ve içme ile alakalı mekanlarda sigara makineleri yasağı zaten geçerliydi ve alkol ruhsatı olan horeca mekanlarında bar arkasından sigara satışı yasaklanmıştı. Bu yasak tüm horeca mekanları için geçerli olacak.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş