Hollanda’da yıllardır beklenen değişiklik iki hafta içinde yürürlüğe giriyor. 1 Temmuz'dan itibaren süpermarketlerin sigara, nargile ve elektronik sigara satmasına artık izin verilmeyecek. Bununla birlikte binlerce satış noktası ortadan kalkacak ve 2.7 milyar euroluk satış, diğer kanallara kayacak.

Tütün ve tütün ürünlerinden uzak bir nesil yetişmesi için çaba sarf eden Hollanda hükümeti, “Dumansız bir nesil” yaratma çabalarının bir parçası olarak, yıllardır bir dizi yeni kural ve yönetmelik değişikliği yapıyor. Daha önce cafe ve restoranlarda sigara içmek, kiosk, büfeler ve online mağazalarda ise satışı yasaklanmıştı. Şimdi bir adım daha ileri gidildi.

Tütün ve tütün ürünlerinin satışını daha iyi izleyebilmek adına, 1 Temmuz itibariyle sigara ve “vape” olarak adlandırılan e-sigaralar gibi tütün ürünleri satış noktaları için kayıt zorunluluğu getirildi. Süpermarketlerde sigara satışı da yasaklandı.

Devlet Sekreteri Maarten van Ooijen (Halk Sağlığı) kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Sigarayı bırakmayı kolaylaştırmak ve başlamayı zorlaştırmak için sürekli yeni adımlar atıyoruz” ifadesini kullanmış ve bu önlemin satış noktalarının yaklaşık 10 binden 4400’e düşüreceğini sözlerine eklemişti.

Hükümetin önümüzdeki yıllarda tütün ve tütün ürünlerinin satış noktaları ile ilgili planına göre, 2030 yılında benzin istasyonlarına satış yasağı getirilecek. 2032 yılından itibaren ise bu ürünler sadece özel mağazalarda satılabilecek. E-sigara için bu zorunluluk 2025 yılından itibaren geçerli olacak.

Hollanda'da gıda yardım kartına başvuranların sayısı artıyor Hollanda'da gıda yardım kartına başvuranların sayısı artıyor

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş