banner124
banner112

Rutte: Kralın seyahatinden haberim vardı, yanlış değerlendirme yaptım

banner94

Hükümetin, "Evde kalın" tavsiyesine rağmen kraliyet ailesinin sonbahar tatiline çıkması, Hollanda'da siyasi tartışmaya yol açtı.

HOLLANDA 18.10.2020, 16:40
Rutte: Kralın seyahatinden haberim vardı, yanlış değerlendirme yaptım
© Foto: Son Media
banner119

Hollanda'da Cuma günü başlayan sonbahar tatili nedeniyle, devlete ait bir uçakla Yunanistan'ın Mora Yarımadası'ndaki evlerine giden Kral Willem - Alexander, Kraliçe Maxima ile kızları, Cumartesi gecesi hava yolu şirketi KLM'nin 1576 sefer sayılı uçağı ile ülkelerine geri döndü.

Devlet uçağını sınırsız kullanma hakkına sahip olan Hollanda Kraliyet Ailesi'nin, dönüşte tarifeli uçağı tercih etmesi dikkati çekti.

Başbakan Rutte: Yanlış bir değerlendirme yaptım

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, tepkiler üzerine Pazara sabahı meclise bir mektup yazarak, kralın seyahatinden haberdar olduğunu bildirdi.

Tatil konusunda yanlış bir değerlendirme yaptığını söyleyen Rutte, kralın tatilinin, sıkılaştırılmış koronavirüs önlemleriyle bağdaşmayacağını çok geç fark ettiğini savundu. Hollanda Başbakanı, "Planlanan bu tatili yeniden gözden geçirmem gerekirdi" dedi.

Hollanda medyasına göre, Yunanistan tatili, Kral - Willem Alexander, tahta geçtiği 7 yıldan bu yana elde ettiği saygınlığa büyük darbe vurdu. AD gazetesine göre, saraydaki yüksek maaşlı danışmanlara rağmen, bir "tanıtım aptallığı" yaşandı.

Veliaht Prens olduğu dönemde yaptığı hatalarla zaman zaman medyanın gündemine gelen Willem - Alexander, Arjantin'de onbinlerce kişinin ölümünden sorumlu olan eski diktatör Videla rejiminin dışişleri ve tarım bakanı olan Jorge Zorreguieta'nın kızı Maxima ile evlenmesi, tepkilere neden olmuştu.

Darbe rejiminin bakanı Jorge Zorreguieta, Hollanda kamuoyu ve siyasetinin tepkisi nedeniyle kızının düğününe gelememiş, töreni Londra'da canlı yayından izlemişti.

Annesi Kraliçe Beatrix'in 2013'te emeklilik kararı alması üzerine tahta geçen Willem - Alexander, kamuoyunda itibarını arttırdı. 7 ay önce salgının başlangıcında ulusa seslenen kral, "birlik ve dayanışma" çağrısı yaparak, halkın güvenini kazandı.

Ancak Hollanda Televizyonu'na göre, ilkbaharda 2 milyon euroya sürat teknesi satın aldığının ortaya çıkması ve Temmuz ayında Yunanistan tatilinde sosyal mesafe kurallarına uymadan, maskesiz şekilde esnafla fotoğraf çektirmesi, güvenilirliğini etkiledi. Ancak son olay, bu güvenirliliği iyice sarstı.

Hollanda medyasına göre, Kral'ın davranışlarından sorumlu olan Başbakan Mark Rutte'de, bu itibar kaybından etkilenecek.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@