banner112

Hollanda’da 3 gün sürecek yerel seçimde oy verme işlemi başladı

banner94

Hollanda'da Covid-19 nedeniyle salgının yayılma riskini azaltmak için 3 gün sürecek yerel seçimde, oy verme işlemi yerel saatle 07.30'da başladı.

HOLLANDA 14.03.2022, 08:18
Hollanda’da 3 gün sürecek yerel seçimde oy verme işlemi başladı

Yerel yönetimlerin yeni üyelerini belirlemek için 334 belediyede kurulan binlerce sandıkta yaklaşık 13,6 milyon seçmen oy kullanacak. Seçimlere katılan 55 bin aday içinden 8 bin 235 kişi belediye meclislerine girecek.

Sandıkların her gün yerel saatle 21.00'de kapanacağı seçimin ilk sonuçlarının, 16 Mart'ta gece geç saatlerde, resmi sonuçların ise 21 Mart'ta açıklanması bekleniyor.

Normal şartlarda bir günde yapılan seçim, bu yıl 14-16 Mart arasında gerçekleşecek. Böylece seçim sandıklarında oluşacak kalabalık önlenecek. İlk iki gün ağırlıkla risk grubunda olanların sandığa gitmesi beklenirken diğerlerinin ise çarşamba günü oy kullanması isteniliyor.

Hollanda'da 5 yıl yasal olarak ikamet edenler oy hakkına sahip oluyor. Seçmenler, ikamet ettikleri belediyelerdeki herhangi bir sandıkta oylarını kullanabiliyor. Katılımı artırmak için vekaletle oy kullanmak da mümkün. Buna göre bir kişi, imzalı seçmen kartlarını aldığı iki kişi adına oy kullanabiliyor.

Yaklaşık 300 bin Türk seçmenin oy hakkına sahip olduğu seçimde farklı partilerden yüzlerce Türk aday yarışıyor.

Üyelerinin çoğunluğunu Türk ve göçmenlerin oluşturduğu Denk Partisinden 88'i Türk kökenli 187 aday 20 belediyede meclis üyeliği için yarışacak. Bu partilerin adayları arasında farklı etnik kökenlilerin yanı sıra Hollandalılar da yer alıyor.

Denk Partisinin Hollanda parlamentosunda 3 milletvekili bulunuyor.

Dört yıl önce yapılan yerel seçimde önemli kentlerden Rotterdam ve başkent Amsterdam'da üçer meclis üyesi çıkaran Denk Partisi, ilk kez katıldığı seçimde 14 belediyenin 13'ünde toplam 24 meclis üyeliği elde etmişti.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@