banner112

Hollanda Brabant’ta 170 bin, Wageningen’de de 47 bin tavuk kuş gribi nedeniyle itlaf edildi

banner94

Noord Brabant bölgesinde 170 bin etlik piliç ile Wageningen’de 47 bin tavuk, kuş gribi nedeniyle itlaf edildi.

HOLLANDA 02.03.2022, 08:11
Hollanda Brabant’ta 170 bin, Wageningen’de de 47 bin tavuk kuş gribi nedeniyle itlaf edildi

Hollanda Gıda ve Tüketim Malı Güvenliği Kurumu NVWA tarafından bugün yapılan açıklamada; Brabant bölgesinde yer alan Son köyünde bir etlik piliç tesisinde kuş gribine rastlandığı belirtildi. 

Yapılan açıklamada çiftlikteki kuş 170 bin pilicin itlaf edildiği kaydedildi. Çiftliğin çevresindeki 1 kilometrelik alan kapatıldı ve çiftliğe yakın bulunan diğer çiftliklerde inceleme başlatıldı.

Bunun yanı sıra kuş gribi tespit edilen çiftliğin 3 kilometreye kadar uzağında bulunan sekiz çiftlikte de inceleme başlatılırken, 10 kilometrelik yarıçap içinde bulunan 27 çiftlik için nakliye yasağı getirildi.

Wageningen’de 47 bin tavuk itlaf edildi
Wageningen'de (Gelderland Bölgesi) bir tavuk üreme çiftliğinde de pazartesi günü kuş gribine rastlandı. Tespit edilen kuş gribinin muhtemelen oldukça patojenik bir varyant olduğu ve virüsün yayılmasını önlemek için çiftlikteki yaklaşık 47 bin hayvanın itlaf edildiği kaydedildi.

Enfekte çiftliğin etrafındaki 1 ve 3 kilometrelik bölgede başka kanatlı hayvan çiftliği bulunmamakta. 10 kilometrelik bölgede ise 49 kümes hayvanı çiftliği yer almakta. Bu nedenle bölge için derhal geçerli olmak üzere nakliye yasağı devreye alındı. 

Ülke çapında geçerli yasak devam etmekte
Hollanda’da yüksek riskli kuşların bulunduğu bölgelere ziyaret yasağı gibi ulusal önlemler halen geçerli durumda. 

Vatandaşların zorunlu olmadıkça riskli kuşların yaşam alanlarını ziyaret etmesine izin verilmiyor. 

Kümes hayvanlarına benzer kuşlar, su kuşları ve uçamayan kuşların kuş gribini bulaştırma riski oldukça fazla. Bu nedenle tüm bu hayvanlar “risk grubu kuşları” olarak tanımlanıyor. 

Nakliye yasağı nedir?
Nakliye yasağı belirlenen bölgelerde; kuş gribi teşhis edilmiş hayvanların olduğu çiftlikten, tüm kuşlar, kuluçka hayvanları ve sofralık yumurtalar kesinlikle başka bir yere nakliye edilemiyor.

Yasak ayrıca kuş gübresi ve kullanılmış çöpler ile kümes hayvanı çiftliklerinden gelen diğer hayvanlar ve hayvansal ürünler için de geçerli. 

Buna ek olarak, avlanma için ek kurallar da uygulanmakta. Örneğin bu alanda ördek avlamak veya su kuşlarını rahatsız edebilecek alanlarda avlanmak yasak. 

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@