Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Rotterdam'da cami önünde iftar saatinde domuz eti mangal partisi düzenlenmesine izin verilmesiyle ilgili, "Avrupa'da yükselen yabancı düşmanlığı, ırkçılık, aşırıcılık, ayrımcılık, İslam düşmanlığı, Avrupa değerlerine de büyük zarar vermektedir" dedi.

Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde esnaf ziyareti sırasında gazetecilerin soruları yanıtlayan Bozdağ, Hollanda'nın Rotterdam kentinde bir cami önünde iftar saatinde domuz eti mangal partisi düzenlenmesine izin verilmesiyle ilgili soru üzerine, burada çok açık bir provokasyonun olduğunu belirtti.

Bozdağ, Hollanda'daki Türk toplumunu, Müslümanları provoke etmek isteyen aşırı bir gurubun olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Çünkü Müslümanların bu konudaki tutumu, bu konuya bakışı çok nettir. Böyle bir noktada getirip, tam onların kapısının önünde mangal partisi yapmak açık bir şekilde Türk toplumunu da Müslümanları da provoke etmektir. Tabi bu aşırı örgüt bunu yapıyor ama burada Hollanda hükümetinin, aşırıcıların yaptığı bu düşmanlığa, provokasyona izin vererek destek olması... Aslında toplumsal barış, ülke içerisinde huzur ve güveni korumak evvela hükümetin görevi, bunu bozmak isteyenlere karşı hükümet tavır geliştirmek ve onları engellemekle mükelleftir. Bildiğim kadarıyla Hollanda hükümetinin de anayasa ve yasaları gereği bu görevi vardır. Ama maalesef hükümet bu görevini tam yerine getirmemiştir. Aksine aşırıcıların provokasyonuna izin vermiştir."

Bozdağ, Hollanda hükümetinden, Türk toplumunu korumasını ve onlara karşı suç işleme eğilimi olanların engellenmesini istedi. Bozdağ, Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun can ve mal güvenliğinin, bütün hak ve hürriyetlerinin korumasının evvela Hollanda hükümetinin mesuliyeti altında olduğunu vurguladı.

Hollanda hükümetini bu mesuliyeti deruhte etmeye ve bu mesuliyetin gerekleri neyse yerine getirmeye davet eden Bozdağ, "Oradaki Türk toplumunun hayatını ve diğer haklarını korumaya davet ediyorum. Saldırılara karşı da onları engellemeye davet ediyorum. Ama görüyoruz ki Hollanda hükümeti maalesef görevini yapmak yerine bunları yok etmek isteyenlere destek veriyor, izin veriyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir." ifadesini kullandı.

Bozdağ, Avrupa'da yükselen yabancı düşmanlığı, ırkçılık, aşırıcılık, ayrımcılık, İslam düşmanlığı, Avrupa değerlerine de büyük zarar verdiğine dikkati çekti. Bozdağ, "Bugün Türk toplumuna ve orada yaşayan Müslümanlara ve yabancılara karşı bir tehdit gibi görünse de bu aşırılıklar, esasında Hollanda'nın kendine de bir tehdittir, Avrupa ülkelerinin kendine de bir tehdittir. Bu tehdit karşısında olumlu tavır takınmayanlar yarın bu tehditle baş etmek için daha büyük tedbirler almak zorunda kalacaklardır. Biz onları ileride daha büyük tedbirler almak zorunda kalacakları adımlar atmamaya ve bu ayrımcılığı, yabancı düşmanlığını, İslam düşmanlığını yapanlara karşı ortak ve bunları engelleyecek tutum almaya davet ediyorum." dedi.

AA