Vliegveldinfo.nl tarafından yapılan yıllık otopark araştırması, başta Schiphol havalimanı olmak üzere Hollanda, Belçika ev Almanya’da en fazla kullanılan alanların otopark ücretlerinin bu yıl yaz sezonunda ciddi şekilde artacağını gösterdi.

Şiddetli yağış Belçika ve Almanya'da sel ve su baskınlarına neden oldu Şiddetli yağış Belçika ve Almanya'da sel ve su baskınlarına neden oldu

Vliegveldinfo.nl, Hollandalılar ve Belçikalılar tarafından en çok kullanılan havalimanlarının park ücretlerini karşılaştırdı. Bu havalimanları arasında gurbetçilerimöizin yoğun olarak kullandığı Schiphol, Rotterdam-The Hague Havalimanı, Eindhoven Havalimanı, Antwerp ve Düsseldorf da bulunuyor. Elde edilen verilere göre, bu yıl mayıs ayından itibaren yaz döneminde havalimanı otoparkında bir haftalık park etmenin ortalama maliyeti 82 euro olacak. Bu, geçen yıla göre yüzde 9'luk bir artışa denk geliyor. Bir hafta sonu park etmenin maliyeti ise ortalama 54 euro, bu da yüzde 7'lik bir artış demek.

Ücretler havalimanına göre önemli farklılıklar gösteriyor. Büyük havalimanları, tahmin edilebileceği üzere, daha pahalı. Örneğin, Schiphol'de sekiz günlük park etmek yüksek sezon 121 euroya mal olacak, bu geçen yıla göre 37,50 euro daha fazla. Maastricht-Aachen veya Düsseldorf Havalimanı'nda araçlarını park etmek isteyen tatilcilerin ödeyeceği ücret ise 100 euro olacak. Yani geçen yıla göre Maastricht-Aachen’da ücretler 35 euro ve Düsseldorf  havalimanında ise 32,50 euro artmış durumda.

Bazı havalimanlarında daha az bir artış söz konusu. Örneğin, Brussels Havalimanı'nda bu yıl geçen yıla göre sadece 2 euro daha fazla ödenecek ve bir haftalık park etmenin toplam maliyeti 96,50 euro olacak. Groningen Havalimanı Eelde'deki tarifeler 43'ten 50 euroya çıkıyor.
 
Bazı havalimanları ise ücretlerini düşürüyor. Örneğin, Rotterdam-The Hague Havalimanı'nda bu yıl aracını park etmek isteyen tatilciler 68 euro ödeyecek, bu geçen yıla göre 12,25 euro daha az. Charleroi Havalimanı ise park ücretini 15,50 euro düşürdü.

Schiphol'ün günlük park yeri geliri 330.000 euro
Vliegveldinfo.nl yetkilisi Guus Wantia, AD gazetesine yaptığı açıklamada ilk kez havalimanı otopark ücretlerinin bu kadar arttığını belirtiyor. Havalimanı işletmeleri için park yeri ücretlerinin ciddi bir gelir kaynağı olduğunu belirten Wantia park ücretlerinin, yıllardır enflasyondan daha hızlı arttığını dile getirdi.

Schiphol Group'un, Schiphol havalimanının yanı sıra Rotterdam-The Hague Airport, Eindhoven Airport ve Maastricht-Aachen Airport'un da sahibi olduğunu belirten Wantia, şirketin park ücretlerinden elde ettiği gelirin geçen yıl yüzde yirmi artarak 150 milyon euroya çıktığüını belirtti. Sadece Schiphol Havalimanının tek başına günlük 330.000 euro park geliri elde ettiğini kaydetti.

Uzun süreli park ücreti daha ucuz
Haftalık ve hafta sonu park ücretleri artmaya devam etse de, kısa süreli park ücretleriyle kıyaslandığında hâlâ görece düşük kalıyor. Schiphol'da aracını kısa süreliğine park etmek isteyenler, 20 dakika için 2,30 euro (P1 otoparkı) veya günlük 51 euro ödemek zorunda. Wantia, "Ne kadar uzun süre park ederseniz, o kadar avantajlı olur," diyor.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.