Yurt dışından getirilen araçların Türkiye'de kalması ile ilgili açıklama

AK Partiİstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, ''Son günlerde yurt dışından emekli olan vatandaşlarımızdan, araçlarının Türkiye'de 2 yıl kalış

GÜNDEM 27.03.2018, 19:11 27.03.2018, 19:11
Yurt dışından getirilen araçların Türkiye'de kalması ile ilgili açıklama
AK Partiİstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, ''Son günlerde yurt dışından emekli olan vatandaşlarımızdan, araçlarının Türkiye'de 2 yıl kalış süresi ve 185 gün yurt dışında bulunma şartına dair çok fazla soru aldık.Bu konuda vatandaşlarımızı bilgilendirmek için bilgi notu hazırladık '' dedi.

Yeneroğlu'nun konu ile ilgili paylaştığı bilgiler:

Yurt dışından getirilen araçların Türkiye’de kalma süresi 2 yıldır. Bu imkânı değerlendirecek olan kişilerin Türkiye’ye giriş tarihinden geriye doğru bir yıl içerisinde 185 gün yurt dışında bulunmuş olmaları gerekir. Ancak yurt dışından emekli olanlar için bir istisna söz konusudur. Buna göre yurt dışında emekli olduktan sonra Türkiye’ye ilk defa araç getirecek kişiler için yurt dışında yerleşik olma şartının tezahürü olan 185 gün ilgili ülkede yaşama şartı aranmamaktadır.

Aynı şekilde aracı için aldığı 24 aylık izin süresinin tamamını kullanmadan aracıyla yurt dışına çıkan emekli bir vatandaşımızın geri kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye’ye giriş yapması durumunda da 185 gün şartı dikkate alınmamaktadır. Bu kişinin aracına, aracın sahip olduğu geri kalan izin süresi verilmektedir.

Ayrıca, aracı için iki yıllık iznin tamamını kullanmış veya 185 gün şartını yerine getirmeyen Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin araçlarına da yılda bir defaya mahsus bir aylığına süre verilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur!
SONHABER.EU
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@