Viyana Büyükelçisi Çarıkçı: Hiçbir Türk'ü gönderemezler

banner94

Avusturya gizli çifte vatandaş oldukları gerekçesi ile ülkede yaşayan Türkleri sınır dışı etme tehdidi ile korkutuyor. Ancak Viyana Büyükelçisi M

GÜNDEM 05.04.2018, 15:43 05.04.2018, 15:43
Viyana Büyükelçisi Çarıkçı: Hiçbir Türk'ü gönderemezler
banner119
Avusturya gizli çifte vatandaş oldukları gerekçesi ile ülkede yaşayan Türkleri sınır dışı etme tehdidi ile korkutuyor. Ancak Viyana Büyükelçisi Mehmet Ferden Çarıkçı, SABAH'a açıklamada bulundu. Büyükelçi Çarıkçı, "Türklerin sınır dışı edilmesi söz konusu değildir" diye konuştu.

VATANDAŞLARIMIZ BAŞVURSUN
İddia sahibinin elinde bulundurduğu sözde listenin ne olduğunun belirsizlik taşıdığını söyleyen Çarıkçı, "Bu liste legal değildir. Şu ana kadar hiçbir kişi bu nedenden dolayı sınır dışı edilmedi. Vatandaşlarımız soru ve sıkıntıları için Başkonsolosluğumuz ve Büyükelçililiğimize müracaat edebilir" dedi.

ESKİ HABERİ PİŞİRMİŞLER
Büyükelçi Çarıkçı, 18 bin 500 Türk vatandaşının sınır dışı edilme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu haberleri üzerine, "Bu haber, eski bir haberin pişirip tekrar önümüze sürülmüş halidir. Haberin çıkış yeri Hollanda'nın Truw Gazetesi'dir. BBC bu kaynaktan haberi verince dünyaya yayıldı" şeklinde konuştu.

AMAÇ TÜRKLER TEDRGN ETMEK
Avusturya'da HDP'liler ile FETÖ'cüler referandum döneminde seçmen listesini sızdırdı. Bu listeye göre harekete geçen Avusturya makamları, çifte vatandaş avına çıktı. Kuşkulandığı Türkleri köşeye sıkıştırmak için Türklerin Türk vatandaşı olmadığını Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile kanıtlamasını istedi. Aksi halde oturum iptali uygulanacağı belirtildi. Bu durumun sınır dışı ile sonuçlanacağı haberleri de yayıldı.

Sabah.de
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@