banner124
banner112

Türk dizilerini kaldıran Suudi kanalı MBC'den Osmanlı'yı kötüleyen dizi

banner94

Sahibi Suudi bir iş insanı, merkezi de Birleşik Arap Emirlikleri olan MBC televizyon kanalı Osmanlı'yı kötüleyen dizi yayınlamaya başlayacak.

GÜNDEM 03.11.2019, 20:58
Türk dizilerini kaldıran Suudi kanalı MBC'den Osmanlı'yı kötüleyen dizi
banner119

Sahibi Suudi bir iş insanı, merkezi de Birleşik Arap Emirlikleri olan MBC televizyon kanalı, Memlüklerin Osmanlı Devleti tarafından yıkılmasını konu edinen "Ateşten Sultanlar" isimli dizisinde, Osmanlıları "işgalci" olarak tanımladı.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da faaliyet gösteren Orta Doğu Yayın Merkezi (MBC), Memlük Devleti'nin son dönemi ile Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim dönemlerini konu edinen "Ateşten Sultanlar" isimli bir dizi yayınlamaya başlayacak.

17 Kasım'da ilk bölümünün gösterileceği açıklanan dizide, Memlüklerin Osmanlı Devleti tarafından yıkılması anlatılırken, Osmanlı Devleti için "İmparatorluğa hükmeden kandan kanunlar" ifadeleri kullanılıyor.

MBC kanalının Osmanlı düşmanlığı bununla da sınırlı değil. Dizinin yapımcısı Yasser Hareb, sosyal medya sitesi Twitter'dan dizinin fragmanını, Osmanlı Devleti için "işgalci" ifadesini kullanarak paylaştı.

MBC, Türk dizilerini yayından kaldırmasıyla biliniyor. Kanalın faaliyet gösterdiği ülkelerde, Türk dizileri açık ara en çok izlenen yapımlar arasında olmasına rağmen geçtiğimiz yıllarda yayından kaldırılmıştı.

MBC televizyon kanalı, Suudi Arabistanlı iş insanı Waleed bin Ibrahim Al Ibrahim tarafından 1991'de, İngiltere'nin başkenti Londra'da kuruldu. Bir süre sonra merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) taşınan ve Arapça yayın yapan kanal, birçok Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinde izlenebiliyor.

Suudi Arabistan, bu sene ilkokul ve liselerde okutulacak kitapların müfredatında da değişikliğe gitmişti.

Kitaplarda, Osmanlı Devleti için “işgalci güç” ifadeleri kullanılırken, Osmanlı'nın 1’inci Dünya Savaşı'nda ilan ettiği seferberlikte halka zulmettiği savunulmuştu.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın    

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!

Kaynak: TRT Haber, Alkhaleej Online

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@