İsviçre'de başörtülü kadına tazminat davası

İsviçre'de mahkeme, başörtüsü taktığı için işten atılan Sırbistanlı bir Müslüman kadını haklı bularak çalıştığı şirketi 3 ay maaş ve

GÜNDEM 24.10.2016, 14:04 24.10.2016, 14:04
İsviçre'de başörtülü kadına tazminat davası
İsviçre'de mahkeme, başörtüsü taktığı için işten atılan Sırbistanlı bir Müslüman kadını haklı bularak çalıştığı şirketi 3 ay maaş ve 8 bin İsviçre Frangı tazminat ödemeye mahkum etti.

İsviçre basınında geniş şekilde yer alan habere göre, ismi açıklanmayan 29 yaşındaki Sırbistan uyruklu kadın, uzun zamandır çalıştığı çamaşırhanede 2015'ten itibaren başörtüsü takmaya başlayınca işten çıkarıldı.

Bern-Mittelland yerel mahkemesine dava açan başörtülü kadın haklı bulundu. Şirketin işten çıkarma kararının adil olmadığına karar veren mahkeme ayrıca şirketin, kadına, maddi ve manevi kaybı için 3 aylık maaş ve 8 bin İsviçre Frangı ödemesine hükmetti.

"İşyerindeki en önemli kriter kıyafetler değil, yapılan iş olmalı"
İsviçre İslam Çatı Federasyonu Basın Sözcüsü Önder Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahkeme kararını olumlu bulduklarını söyledi.

Güneş, her iki tarafın da temyiz hakkını kullanabileceğini belirterek şirketin bu hakkı kullanması halinde kararın bir üst mahkeme tarafından aynen onanacağını düşündüğünü kaydetti.

Mahkeme kararının İsviçre'de özel sektörde çalışan Müslüman kadınları yakından ilgilendirdiğini ve örnek teşkil ettiğini vurgulayan Güneş, "Bir iş yerinde en önemli kriter kişinin giydiği kıyafetler değil, yaptığı iş olmalı." ifadesini kullandı.

AA
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@