banner124
banner112

Hollanda’da sigaraya zam geliyor! 'Bir paket 20 euro olsun'

banner94

Hollanda’da sigaraya yapılan zamlar sigara tüketimini azaltır mı?

GÜNDEM 10.01.2020, 18:42 10.01.2020, 17:28
Hollanda’da sigaraya zam geliyor! 'Bir paket 20 euro olsun'
banner119

Devlet sağlık bakanlığı müsteşarı, tütün vergilerin artması sigara tüketiminin azaltılmasında bütün önlemlerden daha etkili olduğunu söyledi.

Nisan ayında kadar 20’lik sigara paket başına 1 euro zam yapılacağını duyuran hükümet, 2023’e kadar sigara paketinin 10 euro olacağını açıkladı. Yapılan bu zamlarla sigara tüketimini azaltmak isteniliyor.

Trimbos Enstitüsü'nden Esther Croes, sigaralara yapılan zamların esas olarak gençlerin daha az sigara içmesine yardımcı olacağını söyledi. Ancak bir paket sigaranın 10 euro değil en az 12,80 euro olmasını tavsiye etti.

Devlet sağlık bakanlığı müsteşarının da yaptığı bir söyleşide, çok sert tedbirlerle kanserojen uyarıcılara karşı mücadele başarılı olacağını açıkladı.

Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, psikolojik ve maddi sorunlara yol açtığını duyuran müsteşar bu sorunla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Hollanda'da her yıl 35.000 kişinin sigara, fazla kilo ve alkol kullanması sonucu öldüğünü açıklayan müsteşar, dumansız hava sahası uygulamasının kapsamının genişletilmesi amacıyla da çalışmalar başatacaklarını aktardı.

Blokhuis, sigaralara Nisan ayından itibaren paket başına 1 euro zam yapılacağını bu anlaşmalardan memnun olmadığını, 2023’e kadar sigara paketinin 10 euro olacağını, ancak şahsen bir paketin 20 euro olmasını tercih ederdim ifadelerini kullandı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU

banner123
Yorumlar (1)
Avni aker 2 yıl önce
Sen ülkende uyuşturucu sez her boku özgür kıl sonra sigara az ıcılsın dıye zam yap e götüne kodugum hollandası önce esrarı yasakla
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@