banner76

Hollanda’da çocuklarda görülen 'gizemli hastalık' vakaları artıyor!

Hollanda’da son haftalarda 20 çocuğun, koronavirüsle bağlantılı olduğu düşünülen ve Kawasaki sendromuna benzeyen yeni hastalığa yakalandığı belirlendi.

GÜNDEM 25.05.2020, 18:57 25.05.2020, 19:37
Hollanda’da çocuklarda görülen 'gizemli hastalık' vakaları artıyor!

Hollanda Pediatri Derneği (NVK), 2 hafta önce çocuk doktorlarından, karşılaştıkları yeni hastalıkla ilgili vakaları bildirmelerini istedi. Hekimler, 20 çocukta yeni hastalığa ilişkin belirtilerle karşılaştı. Bu çocukların 11’inde koronavirüs saptandı.

Hollandalı çocuklarda, neredeyse sadece 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen nadir Kawasaki hastalığı ve toksik şok sendromu (TSS) belirtileri görüldü. Çocuklardan sadece 4’ü, 5 yaşından küçüktü. Diğerleri ise, 5-18 yaş aralığındaydı.

Covid-19 ile ilişkilendirilen yeni hastalığa ilişkin vakalar ilk olarak İngiltere'de ortaya çıktı. Bunu İrlanda, Belçika, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa ve ABD'deki vakalar izledi.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) hazırladığı bir rapora göre Avrupa genelinde 230 çocuk, 'muhtemelen bu yeni hastalık nedeniyle' hayatını kaybetti. İngiltere'de 14, Fransa'da da 9 yaşındaki bir çocuk bu hastalık yüzünden hayatını kaybederken, Fransa'da geçen hafta toplam vaka sayısının 135'e yükseldiği açıklanmıştı.

ABD medyasına göre de, New York'ta 3 çocuk, bu rahatsızlık nedeniyle öldü. New York'ta 102 çocukta yeni hastalığın saptandığı belirtildi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@