banner124
banner112

Hollanda'da burka yasağına tepkiler sürüyor: 'Yasayı uygulamak isteyen Hollandalılardan utanıyorum'

banner94

Hollanda'da, dün yürürlüğe giren "burka yasağı" yasası tartışılmaya devam ederken, toplumun bir kesimi yasağın aşırılık ve ırkçı eylemlere neden olabileceğini ve insanların istem dışı farklı giyinmeye zorlanmasının ayrımcılık olduğunu savunuyor.

GÜNDEM 02.08.2019, 11:07 02.08.2019, 11:07
Hollanda'da burka yasağına tepkiler sürüyor: 'Yasayı uygulamak isteyen Hollandalılardan utanıyorum'
banner119

Hollanda'da, haham olarak görev yapan Lody van de Kamp ve farklı üniversitelerde ders veren akademisyen Erwin Sengers, ülkede 1 Ağustos'ta yürürlüğe giren "burka yasağı" yasasını eleştirdi.

Van de Kamp, bu yasağın ülkede kutuplaşmış bir toplumda Müslümanları daha da toplumun kenarına iteceğini belirterek, "Burka yasağı, İslam'ın ayrımcılık yapılarak haksız yere tehdit ve Batı değerlerine tehlike oluşturduğu algısını onaylıyor. Hükümet, bu yasakla adeta İslam'ın terör ve tehditle bağlantısı olduğu yalanının altını çiziyor" dedi.

Burka yasağıyla, sivil halkın burkalı kadınlara karşı müdahale edebilme hakkı olduğu çağrısının da yapıldığına dikkat çeken van de Kamp, "Ülkede 'sivil müdahale' ve 'toplumdan arındırma' gibi kavramlar kullanılmaya başlandı bile.

Hollanda'da kutuplaşma o kadar güçlü ki burka yasağı, aşırılık ve ırkçı eylemlere neden olabilir. Bu tür aşırılık, kısa sürede toplumda normal hale gelecektir." diye konuştu.

Van de Kamp, toplumda ötekileştirilen kişilerin temel özgürlüğüne bu kadar basit şekilde saldırılmasının ürkütücü olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu durum bize Hollanda toplumunun İkinci Dünya Savaşı'ndaki her türlü alanda başarısız olduğu dönemde, dramatik etkileri olan temel özgürlüğe yapılan saldırıyı hatırlatıyor. Bu dönem yaşananların daha da kötüsünü yaşamamak için kalan az örneklerden birisidir.

'Sivil müdahale' ve 'toplumdan arındırma' kavramları korkunç bir zamandan (İkinci Dünya Savaşı) kalma kavramlar. Bir daha hiç kullanmamak üzere bunlardan çok uzak durmamız lazım. Tarih kendini tekrarlamaz, tarih tekrarlanır. Ülkede yoksa tarih dersi müfredattan mı çıkarıldı?"

Bu yasayı uygulamak isteyen Hollandalılardan utanıyorum"

Ülkede geçen sene burka yasağına tepki göstermek amacıyla diploma töreninde kar maskesi takan Akademisy en Erwin Sengers de "burka yasağı" yasasını uygulamak isteyen Hollandalılardan utandığını söyledi.

Sengers, önceden uygulanan karşı tepkilerin, sosyal baskı etkisinden dolayı burka yasağının gelmesini engelleyemediği için üzgün olduğunu belirterek, "Hollanda'da her türlü çeşitlilik ifadeleri için hoşgörü talep ediyoruz fakat az sayıda kadının kendi isteğiyle giydiği burkaya bu hoşgörüyü göstermiyoruz. Seçici hoşgörülük, hoşgörü değildir." dedi.

İnsanların sadece görünüşüyle değil davranışıyla yargılanması gerektiğine vurgu yapan Sengers, şunları söyledi:

"Bu zamana kadar benim bildiğim burkalı bir kadın, problem oluşturacak hiçbir olayda bulunmadı. Bu yasayı uygulamak isteyen Hollandalılardan utanıyorum. Eğer bir kişiyi kendi isteğine karşı farklı giyinmeye zorluyorsan, işte o zaman ayrımcılık yapmış olursun. Uluslararası Af Örgütü de bunu aynı şekilde görüyor."

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!


banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@