banner124
banner112

Hollanda ekonomisi ikinci çeyrekte rekor düşüşle yüzde 8,5 küçüldü

banner94

Hollanda ekonomisinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde rekor bir düşüşle bir önceki çeyreğe göre yüzde 8,5 küçüldüğü bildirildi.

GÜNDEM 14.08.2020, 12:02
Hollanda ekonomisi ikinci çeyrekte rekor düşüşle yüzde 8,5 küçüldü
banner119

Hollanda İstatistik Bürosu (CBS) 2020 yılının ikinci çeyreğine ait gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verilerini yayınladı.

CBS tarafından yapılan açıklamada, yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,5 küçülen GSYH'nin ikinci çeyrekte ise bir öncekine göre yüzde 8,5 azaldığı belirtildi.

Bunun 1987 yılından beri yapılan hesaplamalarda bir çeyrekte yaşanan en sert düşüş olduğu ifade edilen açıklamada, geçen yılın aynı dönemine göre de GSYH’nin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 9,3 küçüldüğü kaydedildi. 

İkinci çeyrekte GSYH'deki düşüşün yarısından fazlasının, Kovid-19 krizi sürecinde yaşanan "hane halkı tüketim harcaması"ndaki keskin düşüşle bağlantılı olduğu ifade edilirken, yatırımlarda ve ticaret dengesinde de keskin bir düşüş yaşandığı aktarıldı. 

Ticaret, ulaşım, yiyecek-içecek ve depolama endüstrisi, işletme hizmetleri endüstrisi ve sağlık sektöründeki düşük üretimin, yaşanan rekor küçülmede büyük pay sahibi olduğu ifade edildi. 

En son sert düşüşün finansal krizin yaşandığı 2009 yılının ikinci çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,9 küçülmeyle görüldüğü hatırlatıldı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
 

banner123
Yorumlar (3)
Misafir 1 yıl önce
Birde TURKIYEYI begenmezler
Cihan 1 yıl önce
Vergileri ile halkı eze eze zaten bezdirdi her türlü cezaları uçtu gidiyor hersey aşırı derecede pahalandı maaşlara zamlar yılda veya 3 yılda bir ortalama yüzde 1 oraninda artıyor kadın ve uyusturucu satan bir devlet bunun her türlü çıkarır acısını halktan çıkarır saglık sistemi zaten çöktü refah seviyesi yüksekmis bilmesek inanacaz 3 günlük turistik gezi yapanlar ahkam kesiyorya ayar oluyorum tüm hollanda hergün şampanya patlatıyor refahtan he su dogru ama turkiyede yasayan insanlardan lüx yasamiyorlar ve egosu tavan yapmis şımarık tipler degiller
Me farkeder 1 yıl önce
Hollanda ekonomisi toparlar kendini adamların refah seviyesi yüksek burdaki gibi torpil adam kayırma orada yok! Adamalrın tarımı bile kat kat üstün. 400 milyar dolardan fazla ihracat var bende ülkemi severim ama dürüst olmakda gerekli..
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@