banner124
banner112

CDU Türklerin çifte vatandaşlığını tartışmaya açtı

banner94

Pazar günü Köln'de AK Parti'nin Avrupa kolu UETD tarafından düzenlenecek olan mitingin yankıları sürüyor. 15 bin kişinin katılması beklenen mitingle

GÜNDEM 29.07.2016, 20:19 29.07.2016, 20:19
CDU Türklerin çifte vatandaşlığını tartışmaya açtı
banner119
Pazar günü Köln'de AK Parti'nin Avrupa kolu UETD tarafından düzenlenecek olan mitingin yankıları sürüyor. 15 bin kişinin katılması beklenen mitingle ilglili olarak Tagesspiegel gazetesine bir yazı yazan CDU'lu politikacı, Finans Bakanlığı Sekreteri Jens Spahn, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenlilerin bir karar vermesi gerektiğini belirterek, "Bizim Cumhurbaşkanımız Gauck, Erdoğan değil" ifadelerini kullandı. Yazıdan hareketle Alman basınında yayımlanan bazı yorumlarda ise CDU'lu politikacının Almanya'da yaşayan Türklerin çifte vatandaşlığını tartışmaya açtığı belirtildi.

​Almanya'da faaliyet gösteren DİTİB ve UETD gibi derneklerin Erdoğan'ın iç ve dış politikasını savunduklarını kaydeden Spahn, "Binlerce insan Erdoğan'ın Almanya'daki seçim mitinglerine katılıyor. Erdoğan da Almanya'da yaşayan Türkleri kendi halkı sanıyor. Birçok Almanyalı Türk ise Erdoğan'a karşı. Böylece Türkiye'nin iç sorunları Alman iç politikasının parçası oluyor. Ancak bu olmamalı. Almanya'da yaşayan ama Erdoğan'a sempati duyanların, Alman olup olmamak istediklerini açıkça söylemelerini beklemek bizim hakkımız. Almanya'daki Türkler hangi ülkeye bağlı olduklarına karar vermeliler. Erdoğan için kalbi atan ve AKP için sokaklara çıkan, onun karşıtlarını susturmak isteyenler, bunu en iyisi Türkiye'de yapsınlar, Köln'de değil" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Arti49
banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@