banner84

Almanya, Avrupa Birliği vatandaşlarını askere alabilir

banner94

Alman ordusunun 2025'e kadar 20 bin personel daha istihdam edebileceği bildirildi. Bild am Sonntag gazetesi, Alman ordusunun, 180 bin olan personel sayısını

GÜNDEM 27.12.2018, 13:49 27.12.2018, 13:49
Almanya, Avrupa Birliği vatandaşlarını askere alabilir
banner105
Alman ordusunun 2025'e kadar 20 bin personel daha istihdam edebileceği bildirildi. Bild am Sonntag gazetesi, Alman ordusunun, 180 bin olan personel sayısını 2025' kadar kademeli olarak 203 bine çıkartabileceğini yazdı.

Savunma Bakanlığından bir sözcünün de asker sayısının artırılacağını doğruladığı ancak tam bir sayı vermediği belirtildi.Bu sayısının artırılmasına gerekçe olarak NATO'da acil müdahale birliklerine katkı sunmak, siber güvenlik ve Avrupa projeleri için yeni kurulacak komuta merkezi gösterildi.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra çıkarılan yasalara göre Alman ordusundaki askerlerin Alman olma zorunluluğu bulunuyor. Funke gazetesine göre Alman hükümeti AB ortaklarına konuyu danıştı ve çoğu ülke, özellikle de Doğu Avrupa ülkeleri konuya ihtiyatlı yaklaştı.

Funke gazetesine göre Alman ordusu hali hazırda 900 yabancıyı istihdam ediyor. Bu kişiler sivil görevlerde çalışıyor.

Funke gazetesine konuşan Zorn, ordunun yeni eleman ihtiyacını karşılamak için çok uğraştığını, bu yüzden AB vatandaşlarının Alman ordusuna alınmasının da bir seçenek olarak değerlendirildiğini belirtti. Plan hayata geçirilirse AB vatandaşları yalnızca uzman kadrolarında yer alacak.

Kaynak-BBC NEWS/ Bild/ Funke gazetesi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@