banner76

AB ülkeleri: İptal edilen uçuşlar için yolculara para iadesi yapılmasın

Avrupa Birliği ülkeleri, iptal edilen uçuşlar için yolculara para iadesi yapılmasını garanti eden yasanın geçici bir süreliğine askıya alınmasını istedi.

GÜNDEM 01.05.2020, 13:46 01.05.2020, 13:53
AB ülkeleri: İptal edilen uçuşlar için yolculara para iadesi yapılmasın

Brüksel'de Avrupa Birliği ulaştırma bakanları toplantısında çarşamba günü gündeme gelen çağrıya, Fransa ve Hollanda öncülük etti.

Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çekya, Yunanistan, İranda, Letonya, Malta, Polonya ve Portekiz'in de aralarında bulunduğu 12 ülkenin bakanları, Avrupa Komisyonu'ndan iptal edilen uçuşlar için para iadesini öngören yasada geri adım atılmasını talep etti.

Euronews'in edindiği bilgilere göre, Almanya, İspanya, Romanya ve Estonya da çağrıya destek verdi.

'Hava yolları yüksek maliyetlere maruz kalıyor'

Avrupa'da yasalar, bir uçuş iptal olduğunda yolculara para iadesi işleminin yapılmasını zorunlu kılıyor. Ancak koronavirüs nedeniyle devasa sayıda uçuşun iptal edilmesi, söz konusu yasanın askıya alınması için baskıyı artırdı.

Çarşamba günü yayımlanan ortak bildiride, "Çok sayıda uçuş iptal edildi. Hava yolu taşımacılığı artık yolcu taşıyamıyor ancak yüksek maliyetler ödemeye devam ediyorlar. Bu nedenle bu düzenleme ve iptal edilen biletleri nakit olarak geri ödeme yükümlülüğü, hava yollarını ciddi bir nakit akışı sorunuyla karşı karşıya bırakarak zor bir duruma sokuyor" ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Komisyonu'nun ulaşımdan sorumlu üyesi Adina Valean Euronews'e yaptığı açıklamada, yasayı askıya almanın kötü bir fikir olacağını söyledi.

Valean, "Bu benim için bir seçenek değil. Doğru olduğunu düşünmüyorum. Eğer hava yolları 'açığa alma' seçeneğini kullanmak istiyorsa, enerjilerini bu seçeneği çekici hale getirmek için harcamalılar, yolcuların arzu ederlerse para iadesi haklarını kullanmasına izin vermeliler" ifadelerini kullandı.

Avrupa tüketici hakları örgütü BEUC ise, hava yolu endüstrisine 'kefalet ödeyenlerin' yolcular olmaması gerektiğini söyledi.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@