Fransa'da, Ulusal Frekans Ajansı (ANFR), belirlenen sınırların üzerinde radyasyon yaydığı gerekçesiyle iPhone 12'nin satışını geçici olarak durdurdu. Bu durum Hollanda Dijital Altyapı Servisini de (RDI) harekete geçirdi.

Hollanda Dijital Altyapı Servisi (RDI), iPhone 12'nin aşırı miktarda radyasyon yayıp yaymadığını incelediğini, eğer bu durum teyit edilirse, Hollanda'da da iPhone 12'nin satışı durdurulabileceğini bildirdi. Ancak RDI sözcüsü, şu anda böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Sözcü, "Biz daha sonra atılacak adımları belirlemeden önce Apple ile görüşeceğiz." ifadesini kullandı.

Fransa'da, iPhone 12'nin satışı durdurulduğunu açıklayan Fransız denetleyicisi, Apple'a problemleri çözmek için birkaç hafta süre verdiklerini, aksi takdirde geçici değil tamamen bir satış yasağı uygulayacaklarını duyurdu.

Sağlık Riski Yok

Elektromanyetik Alanlar konusundaki Bilgi Platformu'ndan Monique Beerlage, iPhone 12'nin izin verilenden daha fazla radyasyon yaymasına rağmen, sağlık risklerinin çok düşük olduğunu ifade etti.

Monique Beerlage, Avrupa'da belirlenen standartların, belirli hastalıkları olan kişileri korumak amacıyla oldukça katı olduğunu ifade etti. Bu nedenle, küçük bir aşımın sağlık üzerinde zararlı bir etkisi olmasa da bile, bu normların belirli hastalıkları olan bireyleri korumak amacıyla gerekli olduğunu vurguladı.

Elektromanyetik dalgalar sağlığa zararlı mı?

Televizyon, radyo, akıllı telefonlar dahil tüm teknolojik cihazlar ve güneş ışığı gibi doğal kaynaklar elektromanyetik radyasyonun ana yayıcıları arasında.

İnsanlar günlük hayatlarının neredeyse tamamında elektromanyetik radyasyona maruz kalıyor.

Akıllı telefonların gittikçe yaygınlaşan kullanımı, bazı insanların elektromanyetik radyasyonun sağlığa etkileri konusunda endişelenmesine neden oluyor.

Bu endişeler arasında radyasyonun kansere sebep olması gibi inançlar da var.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2014'te konuyla ilgili açıklamasında, akıllı telefon kullanımının sağlık üzerinde herhangi olumsuz bir etkisinin bulunmadığını söylemişti.

Ancak WHO, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) ile birlikte, radyo frekans radyasyonunu "kanserojen olması muhtemel" faktörler arasında göstermişti.

Bu kanser ilişkisiyle ilgili var olan kanıtların kesin bir sonuç sunmadığı anlamına geliyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Ömer Aşıran