Buna göre ülkede 15 yaşından küçük biriyle cinsel birliktelik yaşayan bir yetişkin tecavüz suçlamasıyla yargılanacak ve 20 yıl hapis cezası alabilecek.

Euronews'in haberine göre Fransa'da cinsel taciz ve ensest ilişki vakalarının gündeme gelmesinin ardından ikinci #MeToo hareketi olarak tanımlanan yasayla cinsel ilişki yaşı, diğer Batılı ülkelerle aynı seviyeye getirilmiş oldu. Söz konusu yasa yaklaşık bir ay önce meclisten geçmiş ve nihai onayı bekliyordu.

Yasa kapsamında bazı istisnalar bulunuyor. Örneğin 15 yaşın altında biriyle cinsel ilişki yaşayan kişinin partneriyle arasındaki yaş farkı düşükse, bu eylem tecavüz kabul edilmeyecek. Bunun yanında yetişkinlerin, 18 yaş altında bir akrabasıyla girdiği her türlü cinsel ilişki iki tarafın rızası dahilinde de olsa tecavüz kabul edilecek. Her iki partner 18 yaşın altındaysa ve aradaki yaş farkı 5'ten düşükse, bu ilişki de yine tecavüz kapsamına alınmayacak.

Fransa'da mevcut yasalar kapsamında 18 yaş altındaki bireylerle yapılan cinsel eylemlerin tecavüz ya da cinsel taciz sayılabilmesi için savcılar iki partner arasında tehdit, hile ya da zorlama olduğunu kanıtlayacak delillere ihtiyaç duyuyordu.

Söz konusu yasayla Fransa Adalet Bakanı Eric Dupond Moretti'nin "ergen ve çocukların da artık yasalar kapsamında" olduğu mesajını verdiği söyleniyor.

Fransa meclisi cinsel şiddet yasası kapsamında geçerli ilişki yaşını Senato tarafından ilk önce 13 olarak belirlemişti. Ancak bu yaş Avrupa'daki diğer devletlere göre çok düşük olduğu için Emmanuel Macron yönetimi tarafından daha sonra 15'e çekildi.

İnternet üzerinden cinsel içerikli sohbet edenler

Öte yandan kanun kapsamındaki en önemli noktalardan biri, günümüzde sıklıkla kullanılan internet ve bu yolla yapılan cinsel aktiviteleri de kapsaması oldu.

Yasaya göre, 15 yaşın altında biriyle cinsel içerikli sohbet ya da görüntülü konuşma yapmak pedofili suçu kapsamına alınacak ve bu eylem, 10 sene hapis ya da 150 bin euro para cezasına çarptırılabilecek.

Fransa'da 2018 yılında 28 yaşında bir yetişkinin 11 yaşında bir kızla parkta tanışıp cinsel ilişkiye girmesi ve bu olayın mahkemeye taşınması uzun süre gündem olmuş, söz konusu yetişkinin karşı tarafın rızası olması sebebiyle az ceza alması büyük tepki çekmişti.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın