Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem felaketinin ardından Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) işbirliğinde ayni ve nakdi yardımlarını sürdürüyor.

DİTİB, afet bölgesinde evleri yıkılan veya ağır hasarlı olması nedeniyle evlerine giremeyen ailelerin ve bilhassa soğuk kış şartlarında özellikle çocukların konaklayabilmesi amacıyla konteyner konuttan oluşan yerleşim merkezi kurmak için kampanya başlattığını belirtti. 

Konteyner konut kampanyası
Depremin ardından yaralarını sarmak için teşkilat olarak Almanya genelinde nakdi yardım kampanyası başlattıklarını söyleyen DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, hayırseverlerin büyük teveccühleriyle şu anda yardım kampanyamız 25 milyon Euro nakdi yardım miktarına ulaştı. Nakdi yardım kampanyamızın devam ediyor. Yaraları bir nebze olsun sarabilmek için nakdi yardımın yanında şimdi de evleri yıkılan veya ağır hasarlı olması nedeniyle evlerine giremeyen ailelerin ve soğuk kış şartlarında özellikle çocukların konaklayabilmesi için konteyner konuttan oluşan yerleşim merkezi kurmak için kampanya başlattık” dedi.

DİTİB teşkilatına ve hayırseverlere teşekkür ediyoruz
DİTİB ailesi olarak depremden etkilenen ailelere yardım etmek için tek yürek olduklarını ifade eden Kuzey, “Depremin hemen ardından nakdi ve ayni yardımlarla teşkilatımıza destek veren hayırseverlere, iş insanlarına, cemaatimize, eyalet birliklerimize, dini danışma kurulu başkanlarımıza, cemiyetlerimizin olmak üzere kadın, gençlik ve veli birliklerimizin başkan ve yöneticilerine, canla başla çalışan kadın ve erkek gönüllülerimize, sevgili çocuklarımıza şükranlarımı sunuyorum.
Hayırseverlerimizin destekleriyle 82 tır ve 12 kargo uçağı ile 52 bin 949 parça yardım kolisi bölgeye gönderdik. Kendilerinin emanetlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

21 metrekare ve her şeyi ile hazır 10 bin konteyner konut hedefliyoruz
DİTİB olarak depremden etkilenen ailelere sıcak bir ortamda konaklamalarını sağlamak için kampanya başlattıklarını dile getiren Kuzey, şunları kaydetti: “21 metrekarelik içerisinde lavabo, banyo ve mutfağı olan 1+1’lik konteyner evlerden oluşan yerleşim merkezi kurmak için kampanya başlattık. İçerisinde buzdolabı, yatak, baza, ocak, ısıtıcı, şofben, halı, masa, sandalye ve kanepe olmak üzere depremzede ailelerin hazır olarak kullanabileceği bir ortam sunacağız. Hayırseverlerimizin ve bağışçılarımızın desteği ile inşallah 10 bin konteyner konut hedefliyoruz. Bu vesileyle depremzede ailelerimize zor kış şartlarında sıcak bir ortamda konaklamalarını sağlamış olacağız.”

Kardeş aile projesini hayata geçirmek istiyoruz
Depremzede ailelere yönelik projeleri aralıksız devam ettireceklerini belirten Kuzey, bundan sonraki süreçte konteyner konuta yerleştirdikleri ailelerle burada yaşayan aileleri kardeş yapmak istediklerini sözlerine ekledi.

Kampanyaya destek vermek isteyenler için bilgi
Kampanya'ya Kampanyaya destek olmak isteyen vatandaşlar ditib.de web adresi üzerinden veya banka yoluyla Turkisch-Islamische Union adına açılan DE95 5023 4500 0141 4300 09 numaralı IBAN hesabına havale yapabilir.
DITIB konteyner konut

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.