Hollanda’da derin tartışmalar yaratan, nüfus kayıtlarından "anne" teriminin çıkarılmasını öngören tasarıya yönelik eleştiriler gelmeye devam ediyor. DENK Milletvekili Doğukan Ergin, tasarının ‘bir algı operasyonu!’ olduğunu dile getirdi.
 
Doğukan Ergin: Bu bir algı operasyonudur
Denk Partisi Milletvekili Doğukan Ergin, Sonhaber’e yaptığı açıklamada geleneksel aile yapısının dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Hollanda’da da baskı altında olduğunu dile getirdi.
 
Hollanda'da ilkokullarda küçük yaştaki çocuklara cinsiyet tercihlerinin kendi özgür iradeleri olduğunun öğretildiğini belirten Ergin “Çocuklar, istedikleri takdirde kendilerini erkek veya kız olarak tanımlayabilecekleri yönünde, özellikle LGBT aktivizmine maruz kalıyorlar. Medyada kadınlara kadın, erkeklere erkek dememek tartışılıyor. Şu anda karşı karşıya olduğumuz durumda annelere ‘anne’ demenin terk edilmesi isteniyor. Bu bir algı operasyonudur. “ dedi.

dogukan ergin-3

DENK olarak, aile ve nikah müessesesinin korunması konusunda, geleneksel aile değerlerine sahip olan insanların tercihlerine saygı duyulması gerektiğini her fırsatta vurguladıklarını belirten Ergin, “Bu tür yapay tartışmaların toplumu germekten başka bir işe yaramadığını düşünüyoruz. Devlet, insanların hayatlarına bu şekilde müdahale etmemelidir.” şeklinde ifade kullandı.

‘Anne’ teriminin kaldırılması
AD gazetesinin haberine göre tasarıda yer alan ve nüfus kaydındaki ‘anne’ terimini ‘çocuğun doğduğu ebeveyn’ olarak değiştirilmesi önergesi, SGP milletvekili André Flach'ın bir yardımcısı tarafından keşfedildi.

Flach, "son derece hassas" bir değişikliğin kabine tarafından "görmezden gelindiğini" öne sürerek, değişikliğin ideolojik bir yapısı olduğunu ve “erkek, kadın, baba ve anne” gibi terimlerin kamu alanından çıkarılmasını amaçlayan daha geniş bir hareketin parçası olduğunu iddia ederek, tepki gösterdi,. Hükümetin daha önce bu tür bir değişikliğin 'gerekli olmadığını' belirttiğini hatırlatan Flach, bu tasarının koalisyonun kendi sözlerine de aykırı olduğunu dile getirdi.

SGP ayrıca bu tasarının hükümet tarafından özellikle diğer yasa tasarıları ile birlikte, torba yasaya eklendiğini savundu. 

De Jonge: Anne terimi değiştirilmeyecek
Yasal olarak kullanılan mevcut ikamet kaydında yer alan metinde çocuğun "doğduğu annenin adresinde" kaydedileceği belirtilmekte. De Jonge'a göre amaç "anne" terimini "ebeveyn" olarak değiştirmek. Çünkü Kişisel Kayıtlar Yasası'nda (BRP) zaten anne ve baba terimleri yerine "ebeveyn 1" ve "ebeveyn 2 " terimleri yer almakta. Ancak böyle bir değişikliğin "teknik veya siyasetten bağımsız" bir düzenlemenin ötesine geçtiğini kabul etti. 

Hollanda'da konut fiyatlarının bu yıl rekor seviyeye ulaşması bekleniyor Hollanda'da konut fiyatlarının bu yıl rekor seviyeye ulaşması bekleniyor

Pazartesi günü X üzerinden bir açıklama yapan Bakan De Jonge bunun “gereksiz bir hata” olduğunu ve yakında düzeltileceğini belirtti. Bakan, bu şekilde bir değişikliğin yapılamayacağını, bu nedenle 'anne' teriminin değiştirilmeyeceğini açıkladı.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.