Eritreli hükümet yanlıları tarafından Cumartesi akşamı Den Haag’daki Opera Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğin, rejim muhalifi Nhamedu Tugayı üyeleri tarafından basılması sonucu ciddi olaylar meydana geldi. Hollanda Temsilciler Meclisi’ndeki siyasi partiler, Eritreli göçmenlerin çıkardığı olaylara ilişkin açıklama beklerken özellikle aşırı sağ ve liberal partiler, olaylara katılanların Hollanda vatandaşlığı ve oturma izninin iptal edilmesini talep ediyor. Siyasi parti temsilcileri, olayları başlattığı belirtilen Eritre rejimine muhalif “Nhamedu Tugayı” adlı örgütün yasaklanmasını istiyor.

Taş ve sopalarla birbirine saldıran gruplar, polisle de çatıştı. Saatlerce süren olaylar sırasında çok sayıda bina ve araç hasar gördü. Polis araçları ateşe verildi. 8 polis memuru yaralandı. Den Haag Belediyesi, kentte olağanüstü durum ilan etti. Polis, isyancılara tazyikli su göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Yaklaşık 25 bin Eritreli sığınmacının yaşadığı Hollanda’da, daha önce de benzer olayların yaşanması nedeniyle, siyasi partiler harekete geçti.

Yeşilgöz: "şiddet olaylarına göz yummayacağız

den haag 1

Temsilciler Meclisi’ndeki siyasi partiler, hükümetten, Den Haag’daki olaylara ilişkin açıklama istedi. Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, polis memurları ve acil müdahale ekiplerine yönelik ağır saldırıları “kesinlikle kabul edilemez” diye değerlendirdi. Şiddet olaylarına göz yummayacaklarını belirten Yeşilgöz, bu tür sosyal olmayan ve suç teşkil eden davranışların cezasız kalmaması gerektiğini vurguladı.

Yeşilgöz’ün lideri olduğu Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), yazılı soru önergesiyle, konuyu parlamento gündemine taşıdı, Eritreli muhalif örgütün faaliyetlerinin araştırılması ve gerekirse müdahale edilmesini istedi.

De Telegraaf gazetesine göre, liberal sağ eğilimli VVD grubu, bu tür olaylara karışanlara karşı, “kalıcı oturma izninin iptali veya Hollanda vatandaşlığının geri alınması” gibi ağır yaptırım talebinde bulundu.

Merkez sağcı Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC) de, diğer Avrupa ülkelerinde de benzer olaylar yaşandığına işaret ederek, Eritrelilere karşı Avrupa Birliği (AB) genelinde ortak önlem önerisinde bulundu.

Wilders: "Sınır dışı edilsin!"

den haag 2

Geert Wilders liderliğindeki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ise isyancıların "tutuklanması ve sınır dışı edilmesini” istedi.

PVV lideri Wilders, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
“Hollanda bundan gerçekten bıktı. Neden dünyanın yarısının ülkemizi yerle bir etmesine, karşılıklı kavgalara girişmesine, polis memurlarına taş atmasına ve arabalarını ateşe vermesine izin veriliyor? Sonunda işleri düzene koyan bir başbakan olmak istiyorum.”

Nhamedu Tugayı adlı örgüt hakkında araştırma istendi

den haag 3
Meclisteki partilerin hemen henen tamamı, Den Haag’daki olayları başlattığı belirtilen Eritreli muhaliflerin bağlı olduğu Nhamedu Tugayı adlı örgüt hakkında araştırma istiyor.

“Yurt dışından gerginlik ve şiddet ithal eden ve bunları Hollanda’da sürdüren grupların hoş karşılanmayacağını" belirten Hristiyan Demokrat Partisi’nin (CDA) araştırma önerisi, diğer sağ ve sol partiler tarafından da destekleniyor.

Meclisteki üçüncü büyük parti olan NSC, hükümetten, Nhamedu Tugayı’nın faaliyetlerinin yasaklanıp da yasaklanmayacağını sordu.

Nhamedu Tugayı’nın amacı ne? 
Yurtdışındaki Eritreli rejim muhalifi gençler tarafından kurulan Nhamedu Tugayı, Hollanda’nın yanı sıra geçen yaz İsrail, İsveç ve Almanya’da meydana gelen olaylarla da adını duyurdu.

Örgüt tarafından İsrail’deki Eritre Büyükelçiliği’nin düzenlediği bir etkinliğe karşı gerçekleştirilen gösterinin kontrolden çıkması üzerine İsrail polisi ateş açtı ve 100'den fazla kişi yaralandı.

Geçen yıl Temmuz ayında, Almanya'nın Frankfurt kenti yakınlarındaki Giessen’de düzenlenen Eritre etkinliğinde yaşanan şiddet olayları nedeniyle 26 polis memuru yaralandı ve en az yüz kişi gözaltına alındı.

Ağustos ayında İsveç'in başkenti Stockholm'de Eritrelilerin düzenlediği bir kültür festivaline müdahale nedeniyle çıkan olaylarda çok sayıda kişi yaralandı. İsveç polisi yaklaşık 180 kişiyi gözaltına aldı.

Mayıs ayında da Hollanda’nın Lahey kentine bağlı Rijswijk ilçesinde de, Eritreliler arasında çıkan büyük kavgada çok sayıda kişi yaralandı.

Örgüt, Kanada ve ABD’de Eritreliler arasında meydana gelen olaylarla da ilişkilendiriliyor.
Eritre toplumunda büyük bölünmeye yol açtığı gerekçesiyle Nhamedu Tugayı’nın yasaklanması için internette bir kampanya başlatıldı.

İnternette dolaşan dilekçede, “bu hareketin dünyanın dört bir yanındaki Eritre topluluklarını kiliselerini, mülklerini veya Eritre vatandaşlarının sahip olduğu işletmeleri yakarak terörize ettiği” savunuluyor.

Hollanda, Eritre’deki baskı ortamı nedeniyle, bu ülke vatandaşlarının sığınma başvurusunu hızla işleme alıyor. Bu nedenle Hollanda’da 25 binden fazla Eritreli sığınmacı bulunuyor. Hollanda’daki sığınmacılar arasında en fazla ücretli işe sahip olanlar da yine Eritreliler.

BBC-2

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş