Amsterdam Belediyesi önümüzdeki yaz döneminde 4 ila 11 yaş arasındaki çocuklar için toplu taşıma araçlarını ücretsiz hale getirdi. Uygulama 20 Temmuz’da başlıyor ve 5 Ocak 2025 tarihine kadar devam edecek.

Uygulamadan yararlanacak olan çocukların otobüs, tramvay veya metroya bir yetişkin ile beraber binmesi gerekiyor.

Aileler çocuklara yönelik ücretsiz seyahat uygulaması için 1 Temmuzdan itibaren başvuru yapabilecek. Bunun için kişisel bir OV kartına ihtiyaç bulunmakta. Henüz bir OV kartı olmayan çocukların “kişiye özel OV kartı” satın alması gerekiyor.

Belediye bu işlemlerin nasıl yapıldığını bilmeyen ailelerin Çocuk konseyi, kent konseyleri ve okullar aracılığıyla bilgilendirileceğini açıkladı.

Amsterdam’da 4 yaşın altındaki çocuklardan ücret alınmıyor.

Uygulama şehirde toplu taşımanın daha erişilebilir hale gelmesi ve bu araçların kullanımını artırmayı hedefliyor. 

Geçtiğimiz yaz döneminde de çocuklara ücretsiz seyahat imkanı sunan belediye, o dönemde 17 bin çocuğun bu imkandan yararlandığını açıkladı.
©Sonhaber.eu 
Fotoğraf: Amsterdam belediyesi

Memlekete gitmek için aracı ile yola çıkacak gurbetçilere tasarruf tüyoları Memlekete gitmek için aracı ile yola çıkacak gurbetçilere tasarruf tüyoları

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.