Hollanda’da yaşayan Türklere yeni yılda sağlık sektöründe olacak değişikliklerin aktarıldığı ve her yılın son çeyreğinde düzenlenen BM Sigortam bilgilendirme toplantısı, bu yıl da STK temsilcileri ve basın mensuplarının katılımı ile gerçekleştirildi.

BM Sigortam Genel Müdürü Mehmet Keskin ve ekibinin Tilburg’daki merkez ofislerinde gerçekleştirdiği toplantıda; TİKDF Başkanı Ömer Altay, IGMG Kuzey Hollanda Federasyon Başkanı Mustafa Hamurcu, HTF Başkanı Murat Gedik, UID Başkanı Hasan Tekten, HORECA Bond Başkanı Tarık Şaki, ASBİR Hollanda Başkanı Göksel Soyugüzel, Fuarım yöneticisi Zekeriya Arslan, SICN temsilcisi Akif Altaṣ, Hokaf temsilcisi Rıza Görer, Danışman Emin Ateş, avukat İsmet Özkara'nın yanı sıra hemşehri dernek temsilcileri ve basın mensupları da hazır bulundu.

HTIB Başkanı Mustafa Ayrancı, Tover Başkanı Durmuş Doğan yurtdışında oldukları için ve NIF'den Abdullah Aṣıran, DSDF’den Ömer H. ILIK, IOT Başkanı Zeki Baran, Hollanda CHP birliği Bülent Çoban, HTKB Başkanı Abdullah Güven mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamadı.

Interpolis sigorta şirketinin eski binasının 10. katındaki ofisinde davetlileri ağırlayan BM yetkililerinden Mehmet Keskin, Nafi Keleş ve ekibi davetlilerle özel olarak ilgilendi. 

21 yıl önce, acente, konut, bireysel kredi ve sigorta dalında hizmet vermeye başlayan BM sigortam, 10. yılında kolektif sigortacılık alanında kendini göstermeye başladı. Bu alanda elde ettiği güvenirliği başarıya dönüştürerek, etnik kökenlilere yönelik hizmet sunan BM Sigortam, özellikle Achmea grubunda ve Zilveren Kruis’te tek sigorta şirketi olma özelliğini taşıyor. 

Program, Mehmet Keskin’in yaptığı sunum ile başladı. Keskin, BM Sigortam’ın geçirdiği evreleri ve geldiği noktayı değerlendirerek başladığı konuşmasında açıklanan sağlık sigortası primlerinin yüksekliğine dikkat çekti.

Sağlık sektöründe sorun yokmuş gibi lanse edildiğine ancak büyük sorunlar yaşandığına vurgu yapan BM Sigortam yetkilisi Mehmet Keskin şunları dile getirdi: “Toplumumuzun en büyük gündemi sağlık sigortasıdır. Primler hâlâ etkisi hissedilen pandemiden sonra aşırı derecede arttı. Biz üyelerimize sunduğumuz kollektif indirim ve özel poliçe ile bu yükü az da olsa hafifletmeye çalışıyoruz.
Pandeminin insanlar üzerindeki psikolojik etkisi, sürekli evde oluşundan kaynaklı kilo alması ve yaşlı nüfusun artması primlerin yükselmesinde en etken unsurlardır. Bu yıl Centraal Beheer ve DAS adlı iki büyük sigorta şirketiyle anlaşma yaptık. Üyelerimize daha uygun fiyatla araç, ev ve hukuksal yardım alanında bu şirketlerle hizmet vereceğiz.
Ben Hollandalıyım, en iyisini ben bilirim anlayışı bazı alanlarda maalesef hâlâ hâkim. Bu durum Türkiye kökenli insanlarımızın kendilerini güvende hissettikleri yerlerde, özellikle memleketlerinde sağlık hizmeti almalarına zemin hazırlıyor. Türkiye hastanelerinin bir kısmı da bu durumu istismar ediyor. Her iki tarafın da bu yanlış tutumu hastamızın daha da mağdur olmasına neden oluyor. Tek idealim bu yaşanan sorunu herkesin lehine çevirip, sağlıklı bir hizmet sunmak. Bunun için desteğinize ihtiyacımız var. Bu güven sorununu ortadan kaldırmak için şirketlerin karşısına güçlü olarak çıkmak ve ödenen o binlerce euroluk primlerin karşılığında hak edilen hizmeti almayı sağlamak istiyoruz.
Güçlü olduğumuzda bizlere en uygun tarifeyi uygulayan şirketle çalışır, kendi taleplerimizi ve inisiyatifimizi de ortaya koyarız.
Sizlerin temsilciniz olduğumuzu bilmenizi isterim. Bu manada yapılacak ortak bir anlaşma, haklarımızı savunmamız bakımından bizleri daha güçlü kılar.

"Minimum masraf, maksimum memnuniyet ve harcamalarının ödenebilir olması öncelikli hedefimizdir"

BM sigorta01
Hollanda'nın sağlık alanına ayırdığı bütçe ilk kez 100 milyarı aştı. Sağlık Bakanı Kuipers işini iyi bilen ve doğru yapan biri. Bakanlık ve sigorta şirketleri arasında yapılan anlaşmalar vatandaşı koruma nitelikli. Umarız bunun takipçisi olur. Herkes için erişilebilir ve karşılanabilir bir bakım için el ele vermeliyiz. Acil vakalarda bile uzun bekleme sıraları var. Hans için oluşturulan imkânlar Hasan için de hayata geçirilmeli.

Bu yıl en az prim zammını Zilveren Kruis ve CZ yaptı. Buna rağmen primlerde büyük bir artış var. Bizler üyelerimizin ve Türk vatandaşlarının ihtiyaçlarına göre poliçeler düzenleyeceğiz. Özellikle yaşadıkları ülkede Hollanda’da ve gerektiği zaman Türkiye’de de en hızlı ve kaliteli hizmet almaları için çalışacağız. 

En az masraf, en yüksek müşteri memnuniyeti ve ödenebilir bir harcama yapılandırılması en öncelikli hedefimiz olacak. Çözüm bulduğumu sandığım anda sorunların başladığına şahitlik ettim. Sizlerle, vereceğiniz destekle çözümü birlikte gerçekleştireceğiz, sağlıklı yıllara birlikte ulaşacağız”

Sunumun ardından davetliler de bizzat yaşadıkları veya şahit oldukları menfi olayları katılımcılarla paylaşarak Keskin'in söylediklerini doğruladılar.

STK temsilcileri bu sorunun çözümüne dönük atılacak olan adımların içerisinde olacaklarını duyurdular ve Mehmet Keskin'e açıktan destek verdiler.

Program, BM sigortam personeli tarafından sunulan ikram ve ayaküstü sohbetle sona erdi.

BM Sigorta02
Kaynak: Doğuş

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.