Belçika; özellikle koronavirüs salgını döneminde artan, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara karşı harekete geçti. Ceza kanununda yapılacak değişiklikle, saldırganlara 5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek. 

Belçika Federal Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara hoşgörü göstermeyeceklerini bildirdi. Vandenbroucke, “Görevi başındayken bir sağlık çalışanına saldıranlar ciddi karşılık görecek” dedi.

Ülkedeki mevcut ceza kanununda hemşire, doktor, ambulans şoförü, eczacı gibi sağlık çalışanları görev başındayken saldırıya uğrarsa, saldırganlara 2 ay ile 4 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.

Ancak ceza kanununda yapılacak değişiklikle sağlık çalışanı saldırıya uğrar ve bu nedenle en az iki hafta iş göremeyecek duruma gelirse, bu saldırıyı yapana 3 yıl ila 5 yıl hapis cezası verilebilecek.

Belçika'da yapılan araştırmalar, sağlık çalışanlarına saldırıların özellikle Covid-19 salgınının başlamasından sonra arttığını gösteriyordu.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.