Belçika Devlet Hizmetleri Bakanı Petra de Sutter konu ile ilgili yaptığı açıklamada, aşırı iş yükünün yarattığı stres ve tükenmişliğin önüne geçmek istediklerini belirterek, 1 Şubat'tan itibaren memurlara mesai bitiminde "fişi çekme hakkı" tanınacağını açıkladı.

Bakan Sutter açıklamasında, mesai bitiminde "fişi çekmenin" daha sürdürülebilir enerji seviyesi ortaya çıkarttığını, verimliliği artırdığını belirtirken, "Bilgisayarlar bir türlü kapatılamıyor, sürekli akıllı telefonunuza gelen e-postaları okuyorsunuz. İnsanları bundan korumak için artık yasal olarak fişi çekme hakkı tanıyoruz." ifadesini kullandı.

Yeni genelge şartları
Belçika’da uygulanacak yeni genelgeye göre; bir memur, normal çalışma saatleri dışında yöneticisinden gelen aramayı veya mesajı istemezse yanıtlamayabilecek.

Acil, istisnai, öngörülemeyen ve bir sonraki mesai saatine kadar bekleyemeyecek önemli durumlarda bu kural geçerli olmayacak.

Federal hükümetin çalışanları, işle ilgili aramayı veya mesajı cevaplamamaları nedeniyle iş yerinde "dezavantajlı" hale getirilemeyecek.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

©️SONHABER.EU