Belçika’nın Antwerpen (Anvers) kentinde 49 yaşındaki bir imam, camide iki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıç, benzer eylemleri tekrar gerçekleştirme veya kaçma şüphesi bulunan imamın derhal tutuklanmasına karar verdi. Adam ayrıca 10 yıl mahkeme tarafından denetime tabi tutulacak.

Soruşturmada DNA izleri bulundu
Soruşturma sırasında ortaya çıkan bilgiye göre Şubat 2022'de imam, istismarın yaşandığı sırda 10 yaşındaki erkek çocuğuna tecavüz etti ve sessiz kalması için adak olarak camiye verilen para kutusundan para vermeyi teklif etti. Çocuk durumu önce kardeşlerine anlattı, ardından babası da olaydan haberdar oldu. Baba aynı hafta imam hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sırasında ortaya çıkan delillerde çocuğun kıyafetlerinde adamın DNA izlerine rastlandı. 

Soruşturma devam ederken ikinci bir mağdur olduğu anlaşıldı. Savcılık, istismarın yaşandığı 2019 yılında 13 yaşında olan bir erkek çocuğun da aynı imam tarafından öpüldüğünü ve pantolonunu indirmeye çalıştığı sırada bağırmaya başladığı için imamın elinden kurtulduğunu açıkladı.  

İmam bütün iddiaları inkar etti
İmam yakalandığı andan itibaren yaşanan bu cinsel istismar olaylarını sürekli olarak inkar etti ve kendisine bir komplo kurulduğunu iddia etti. Ancak soruşturmada ele geçirilen deliller imamın mahkum edilmesine yetti.

Mahkemede, "Soruşturma, sanığın olaylardaki suçluluğu konusunda hiçbir şüpheye yer bırakmamaktadır. Belirttiği gibi, itibarını zedelemeye yönelik bir komplonun kurbanı olması hiçbir şeyi kanıtlamaz." ifadesi kullanıldı.

İmamın,  benzer eylemleri tekrar gerçekleştirme ya da kaçma riski yüksek olduğunu belirten hakim, derhal gözaltına alınmasına karar verdi.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş