Belçika Başbakan Yardımcısı Petra De Sutter, Yeşiller Partisi'nin federal parlamentoya Filistin'in tanınması için önerge verdiğini duyurdu. De Sutter, X hesabından paylaştığı video mesajında, Gazze ve Batı Şeria'da devam eden şiddet ve insani krize dikkat çekerek, Filistin'in tanınmasının gerekli olduğunu belirtti. Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez ve Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib de Belçika'nın Filistin devletini tanıma çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Gazze ve Batı Şeria'daki Durum
De Sutter, Gazze'de ve Batı Şeria'da süregelen şiddet ve insani krizlere dikkat çekerek, Filistin'in tanınmasının uluslararası toplum için bir gereklilik olduğunu vurguladı. "Filistin halkının bağımsız bir devlete sahip olma hakkı tanınmalıdır" dedi.

Belçika'nın Adımları
Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez ve Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib, Belçika'nın Filistin devletini tanıma yönündeki çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Önergenin parlamentoda kabul edilmesi halinde, Belçika Filistin'i resmi olarak tanıyacak ve bu kararın diğer Avrupa ülkelerine örnek teşkil etmesi umuluyor.

Belçika'da Psikiyatri hastanesine zorunlu yatırılan genç sayısı iki kat arttı Belçika'da Psikiyatri hastanesine zorunlu yatırılan genç sayısı iki kat arttı

Uluslararası Destek
Filistin'in tanınması, uluslararası arenada geniş destek buluyor. Birleşmiş Milletler'e üye 138 ülke Filistin'i tanımış durumda. Avrupa ülkeleri arasında da benzer adımlar atılması için çağrılar yapılıyor.

Bu gelişmelerin ardından, Belçika'nın Filistin'i tanıma yönünde attığı adımların diğer ülkeler tarafından nasıl karşılanacağı ve uluslararası arenada nasıl bir etki yaratacağı merak konusu.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Ömer Aşıran