Belçika'da, Emeklilik Bakanı Karine Lalieux'in uzun zamandır beklenen emeklilik reformu parlamento tarafından onaylandı. Reform, emeklilik bonusunun yeniden uygulanmasını ve çeşitli emeklilik düzenlemelerini içeriyor.

Federal hükümetin 2023 yazında yoğun müzakereler sonucu vardığı emeklilik reformu kararı, parlamento tarafından da onaylandı. Emeklilik Bakanı Karine Lalieux'in (PS) liderliğindeki bu reform, özellikle emeklilik bonusunun yeniden getirilmesini içeriyor ve daha önceki Planbureau raporları tarafından yaşlanma faturasını artıracağı belirtilmiş planları revize ediyor.

Yeni reform, emeklilik bonusunu net rakam üzerinden (brüt olarak değil) yeniden uygulamaya koyuyor. Bu ekstra ödeme, üç yıl daha fazla çalışanlar için 22.000 Euro'yu aşabilir, böylece uzun süre çalışan vatandaşlar için önemli bir teşvik oluşturuyor. 

Ayrıca, kamu görevlilerinin emekliliklerinin ayarlanması konusundaki ‘perequatie sistemi’, yani maaşların aktif memurların ücretleriyle arttırılması, enflasyon oranına ek olarak yıllık toplam kamu görevlisi emekliliğinin yüzde 0,3'ü ile sınırlı tutulacak. 

Belçika hükümeti, özel sektördeki tamamlayıcı emeklilikler üzerindeki sosyal güvenlik katkısı olan Wijninckx katkısını da 2028'den itibaren yüzde 3'ten yüzde 6'ya çıkararak önemli bir adım attı. 

Reformun bir başka önemli yönü, minimumpensioen (asgari emeklilik) için ilk kez belirli bir çalışma yılı zorunluluğunun getirilmesi oldu. Bu, 20 yıllık etkin bir kariyer süresini ifade ediyor ve erkeklerle kadınlar arasındaki farkı göz önünde bulundurmak için, gebelik izni, babalık izni veya geçici işsizlik gibi eşdeğer dönemler de dahil ediliyor.

Avrupa pazarında satılan tüm araçlarda Akıllı Hız Yardımı zorunluluğu başlıyor Avrupa pazarında satılan tüm araçlarda Akıllı Hız Yardımı zorunluluğu başlıyor

Hükümet, bu yeni uygulamanın 2070'e kadar GSYİH'nin yüzde 0,5'lik bir tasarruf sağlayacağını, yani yaklaşık 3 milyar Euro'ya denk geleceğini belirtiyor. Bu reform, Belçika'nın emeklilik sistemini modernize etme ve finansal olarak daha sürdürülebilir hale getirme yolunda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. 

Özellikle, yaşlanan nüfusun maliyetlerini yönetmek ve emeklilik sistemini gelecek nesiller için daha adil ve erişilebilir kılmak amacı taşıyor. Ancak, Vergrijzingscommissie (Yaşlanma Komisyonu) tarafından yapılan bir tahmine göre, yaşlanmanın maliyeti 2050 yılına kadar GSYİH'nin yüzde 4,4'üne ulaşacak. Bu durum, emeklilik reformunun önemini ve gelecekteki zorlukları gösteriyor. Belçika hükümeti, bu reformla sadece mevcut durumu iyileştirmeyi değil, aynı zamanda gelecekteki nesiller için daha sürdürülebilir bir emeklilik sistemi oluşturmayı hedefliyor.

Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.