Belçika’da 1 şubat itibariyle tren ve toplu taşıma ücretleri ile bazı yönetmeliklerde değişiklik olacak. NMBS demiryolu şirketi fiyatları artırıyor, memurlara verilen izin süresi kısalıyor, çocukların kullandığı bir ilaç sigorta kapsamına alınıyor ve pelet yakanlara 250 euro değerinde destek veriliyor.

1 Şubat itibariyle yürürlüğe giren değişiklikler:

NMBS fiyatlarına yüzde 9 zam
NMBS demiryolu şirketi, enerji fiyatları ve enflasyon gibi artan işletme maliyetlerini kısmen azaltmak  amacıyla 1 şubat itibariyle bilet fiyatlarına ortalama yüzde 9 zam yapacak. 

Öğrenciler ve çalışanların kullandığı abonelikler yüzde 9,73, diğer fiyatlar ise yüzde 8,73 zamlanacak. 65 yaş üstü yolcuların kullandığı ‘Senior Ticket’ fiyatı 7,80 euro, 26 yaşına kadar olan gençlerin kullandığı ‘Youth Ticket’ 7,10 euroya çıkacak. 

Normal tren biletleri ‘Standard Multi’ biletlerinde dijital biletler 93 euroya, basılı biletler ise 96 euroya çıkacak. Trende satın alınan ek tarifeli biletlerin fiyatı ise 7 eurodan 9 euroya çıkacak. Brüksel havaalanına yapılan seferler için satın alınan “Diabolo-toeslag” 6,20 euroya çıkacak.

MIVB’den esnek tarifeli bilet
Brüksel toplu taşıma şirketi MIVB şubat ayı itibariyle yeni bir bilet satışına başlıyor. Korona pandemisinden bu yana değişen işe gidiş geliş davranışını dikkate alan şirket, haftada sadece iki ila üç gün ofise gitmek zorunda olanlar için daha avantajlı bir bilet sunacak. “Flexibel ticket” olarak adlandırılan yeni biletler, 90 gün boyunca geçerli olacak ve 75 kere seyahat edilmesine olanak sağlayacak.

Memurların çocuk izinlerinde değişiklik
Devlet memurlarının kullandığı çocuk izinleri 1 Şubat itibariyle değişiyor. Tam zamanlı izin sadece 5 yaşındaki çocuklar için mümkün olacak. 5 ila 8 yaş arası çocuklar içinse yarı zamanlı veya beşte bir oranında izin talebinde bulunulabilecek. Bunun yanı sıra toplam izin zamanı da 51 haftadan 48 haftaya indirilecek.Çocuk başına en fazla dört ay olan doğum izni şartında bir değişiklik yapılmayacak.

Pelet için destek çeki
Ağırlıklı olarak pelet yakarak ısınma ihtiyacını giderenler 1 Şubat’tan itibaren 250 euroluk “palet çeki” başvurusunda bulunabilecek. Başvurular FOD Economie sitesi üzerinden yapılacak ve bunun için özel bir uygulama açılacak. Halihazırda, akaryakıt, propan ve gaz için destek alanlar pelet desteğinden yararlanamayacak. 

Bu yardım için başvuranlar, pelet faturasının bir kopyasını ve ödeme belgesini ibraz etmek zorunda. Başvurular 30 Nisana kadar devam edecek.

Kaftrio sağlık paketine alındı
Kistik fibroz tedavisi için kullanılan pahalı Kaftrio ilacı da 1 Şubat'tan itibaren 6 ila 11 yaş arası çocuklar için geri ödeme yapılan ilaçlar listesine girecek. 12 yaş ve üzeri çocuklara geçtiğimiz yılın eylül ayından itibaren geri ödeme yapılmaktaydı.

Ayrıca, 4 aylıktan itibaren çocuklar için Kalydeco terapisinin geri ödenmesi konusunda da anlaşmaya varıldı. Bu tedavi yöntemi 2 yaş ve üstü çocuklarda geri ödeniyordu.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.