Belçika Federal Hükümeti, Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke tarafından sunulan yeni bir yasa tasarısını onayladı. Bu tasarı, tütün ve alkol satışına yönelik kuralları sıkılaştırıyor. Şu anda Belçika'da tütün ürünlerinin satışı için belirli bir kural yokken, ülkede toplam 20 bin tütün satış noktası bulunuyor. Yeni düzenleme, tütün satış noktalarının sayısını büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor. 

Yeni yasaya göre; 1 Nisan 2025’ten itibaren, 
Pazar tezgahları ve müzik festivallerindeki geçici satış noktalarında tütün satışı yasaklanacak. 
Ayrıca, 400 metrekare ve üzeri gıda mağazalarında da tütün ürünleri satılamayacak.
Tütün ürünleri satışına izin verilen perakendeciler, 25 yaşından küçük gibi görünen herkese kimlik sormakla yükümlü olacak. 

Yeni yasa, alkollü içeceklerin satışına ilişkin düzenlemeler de içeriyor. 16-18 yaş arasındaki gençler yalnızca bira satın alabilecek, hastanelerde ve otoyol servis istasyonlarında ise gece boyunca alkollü içecek satışı yasaklanacak.

Yasa uyarınca, reklam yasağını ihlal eden tütün şirketlerine yönelik cezalar da artırıldı. Reklam ve tanıtım yasağını ihlal eden tütün şirketleri, ürünlerinin satışının geçici olarak yasaklanması riskiyle karşı karşıya kalacak.

Yeni kurallar, 1 Nisan 2025 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş