YTB tarafından hazırlanan ve Balkanlar’da çağdaş dönemde ortaya çıkan düşüncenin süreli yayınlar üzerinden ele alınmasını amaçlayan “Balkanlarda Süreli Yayınlar: İslam Düşüncesinin Serüveni, 1918-2018” projesinin tanıtım programı gerçekleştirildi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) destekleriyle Balkan Çalışmaları Vakfı tarafından yürütülen projenin tanıtım etkinliği, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, YTB Başkanı Abdullah Eren, İslam Düşünce Enstitüsü Başkanı ve Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet ve yurt içi ile yurt dışından misafirlerin katılımıyla YTB Anadolu-Rumeli Kültür Sanat Alanında yapıldı.

Bugüne Işık Tutabilecek Fikri Alt Yapı
YTB Başkanı Abdullah Eren, programda yaptığı konuşmada akademik çalışmaları çok önemsediklerini ve Balkanlara yönelik çalışmalara ayrı bir önem verdiklerini belirtti. Eren, bu proje sayesinde bugüne ışık tutabilecek fikri alt yapının gün yüzüne çıkacağını söyledi. "Kamunun üniversitelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, araştırma ve düşünce merkezleriyle yürüttüğü akademik çalışmaları kıymetli buluyoruz. Balkanlara yönelik çalışmalara da ayrı bir destek vermeye çalışıyoruz. Bu proje İslam düşünce seyrini görmek açısından çok kıymetli. 3 farklı dönemi ele alan bu projenin ilk dönem çalışmaları sona erdi. Bugüne ışık tutabilecek fikri alt yapıyı da bu proje sayesinde görüyoruz" dedi.

YTB Süreli Yayınlar Açısından Kıymetli Çalışmalara İmza Atıyor
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, YTB’nin proje bazlı çalışmalarını yakinen takip ettiğini belirtti. Yılmaz, uluslararası öğrencilerin burslandırılması hususunda çalışmalar yürüten YTB’nin, süreli yayınlar açısından da kıymetli çalışmalara imza attığını söyledi. Bu tarz süreli yayınların, unutulmaya yüz tutmuş kültürlerin yaşatılması açısından önem taşıdığını belirtti. "Süreli yayınları bulundukları dönemin tarihini, o dönemin sosyo-kültürel yapısını yansıtması itibariyle bir mektep gibi görmek lazım" diye konuştu.

Srebrenitsa Katliamının Devamına Gazze’de Şahitlik Ediyoruz
Açılış konuşmalarının ardından Diyanet İşleri Eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez açılış seminerini gerçekleştirdi. Görmez, Srebrenitsa Katliamı'nın yıl dönümünü anarak, günümüzde de ne yazık ki Gazze’de bu katliamın devamına şahitlik ettiğimizi belirtti. Balkan coğrafyasının hafızasını kayıt altına almak üzere hazırlanan çalışma için emeği geçenlere teşekkür eden Görmez, "Hafıza, kimlik ve aidiyet birbirleriyle çok ilişkili kavramlardır. Hafıza olmadan kimlik; kimlik olmadan aidiyet olmaz. Asırlarca ortak bir kültür, tarih ve inancı paylaştığımız Balkan coğrafyasının hafızasını kayıt altına almak üzere gerçekleştirdikleri çalışma dolayısıyla YTB, Balkan Çalışmaları Vakfı ve bu esere emek veren tüm araştırmacı arkadaşları gönülden tebrik ediyorum" dedi.

Yüzlerce kişinin bilgilerini çalıp pasaportlarına yurtdışı telefonu kaydettiler! Yüzlerce kişinin bilgilerini çalıp pasaportlarına yurtdışı telefonu kaydettiler!

Balkanların İslamiyet ile tanışması ve İslamiyet’in bölgede kalıcı hale gelmesi noktasındaki meselelere yönelik tarihsel süreç hakkında bilgiler aktaran Görmez, şunları kaydetti: "Balkanların fethi hususu Batı oryantalizmini yormuştur. Zira sadece askerle, kılıçla açıklanamayacak bir fetihten bahsediyoruz. Balkanların İslamiyet ile tanışması hususunda farklı teoriler mevcuttur. Sırp teorisine göre kılıçla, başka bir teoriye göre devşirme sistemiyle İslamiyet’in Balkanlar’da yayıldığı söylense de biz biliyoruz ki kalpler İslamiyet’e açıktır. İslamiyet’in öyle bir gücü vardır ki kalplere girdiğinde insanlara bulunduğu toprakları vatana çevirme gücü verir."

Panel ile Son Buldu
“Balkanlarda Süreli Yayınlar: İslam Düşüncesinin Serüveni, 1918-2018” programı, Balkan Çalışmaları Vakfı Başkanı Dr. Sevba Abdula moderatörlüğünde Bulgaristan Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat S. Ahmed, İstanbul Üniversitesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Köroğlu ve Sakarya Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hamdi Çilingir'in konuşmacı olarak yer aldığı panel ile son buldu.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Ömer Aşıran