Avrupalı Milli Görüşcüler Platformu adına açıklama yapan Sami Ganioğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Millet Vekilliği genel seçimlerinde de Cumhur ittifakını destekleme kararı alındığını açıkladı

Avrupalı Milli Görüşcüler Platformu 23.04.2023 tarihli basın açıklaması şu şekilde:

Değerli basın mensubları, kıymetli misafirler, hanımefendiler, beyefendiler,

Öncelikle idraki içerisinde bulunduğumuz Ramazan’ı Şerif Bayramınızı en kalbi duygularla tebrik eder, Cenabı Hak‘tan milletimiz, islam alemi ve bütün insanlığa barış, huzur ve saadet getirmesini niyaz ederiz. Hoş geldiniz şeref verdiniz.

Hepimizin malumu olduğu üzere 14 Mayıs 2023 pazar günü Türkiye’de cumhurbaşkanlığı ve 28.nci dönem milletvekili genel seçimleri yapılacaktır. Bu seçimler ülkemiz, milletimiz ve biz yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için tarihi bir önem arz etmektedir. Bu seçimlerde 27 Nisan ve 9 Mayıs tarihleri arasında yurt dışında oy verme işlemleri gerçekleştirilecektir

Bugün burada toplanma sebebimiz, anavatan Türkiyemiz'de yapılacak olan bu seçimlere yurtdışında yaşayan seçmenler olarak katkıda bulunmak, insanımıza bu seçimlerin önem ve hassasiyeti hakkında fikir beyan etmektir.

Demokratik toplumların ellerinde bulundurdukları en önemli hak seçme ve seçilme hakkıdır. YSK nın bildirisi doğrultusunda yurtdışında ki seçmen sayısı 3 milyon 416 bin 498 olarak açıklandı. Bu bağlamda bizler ülkemizle olan gönül bağımız, vatandaşlık görev ve sorumluluğumuz gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bütün seçmenleri mutlaka sandığa giderek oylarını kullanmaya davet ediyoruz.

Dünyanın bütününün yaşamış olduğu Pandemi sürecinin devamında Ukrayna‘da halen savaş sürerken ve aynı zamanda ülkemizde meydana gelen yüzyılın felaketi olarak da tanımlanan depremin ağırlaştırmış olduğu ekonomik koşullarla birlikte uluslararası güçodaklarının ülkemiz üzerindeki kıskaç hareketleri hepimizin malumudur. Bu zor koşulların içerisinden vatanımızı daha iyi yerlere taşıyacak milletimizin dertlerine merhem olacak ülkemizi kaos ortamından uzak tutacak ve dünyanın en gelişmiş ilk on ülkelerin arasına çıkarma hedefinden taviz vermeden çalışacak siyasi bir kadro ve iradeye ihtiyaç vardır.

Unutmayalım ki ekonomik ve siyasi bağımsızlığını kazanmış güçlü, müreffeh ve tam bağımsız bir Türkiye içeride ve dışarıda dostlarına ve vatandaşlarına güven verecek, yurt dışında yaşamakta olan biz Türkiyelilerin de itibarına katkı sağlayacaktır

Bütün bu sebeplerden dolayı Avrupalı Milli Görüşcüler Platformu mensupları olan bizler Avrupa’nın muhtelif ülke ve şehirlerinde yaşayan uzun yıllar milli görüş hareketi ve teşkilatlarının içerisinde muhtelif zaman ve mevkiilerde yer ve görev almış milli görüş ilke ve prensiplerine bağlı olup bugünde milli görüşle gönül bağlarını koparmayan eski idareciler olarak 27 Nisan ve 14 Mayıs tarihleri arasında oy verme işleminin yapılacağı seçimlerde açık ve net bir şekilde Güçlü lider ve istikrarlı bir TÜRKİYE ‘den yana irade ortaya koyma adına Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Millet Vekilliği genel seçimlerinde de Cumhur ittifakını  destekleyeceğimizi işbu toplantımızla kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Yurt dışında yaşayan seçmenler olarak son seçimlerde zor şartlar altında 100 km ve fazlasını katederek sandığa giden seçmenlerin ortaya koyduğu katılım oranı %50 civarında olmuştur. Bu zor şartlar ışığında sözkonusu olan oran hiçte küçümsenecek bir rakam değildir.
Değerli misafirler,

Yeniden Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerinde yurt dışı kontenjanından tekrar aday olan Zafer Sırakaya ile birlikte camiamızın yakından tanıdığı Oğuz Üçüncü beylerin Ak Parti listelerinden İstanbul milletvekilliğine aday gösterilmiş olmaları bizim için ziyadesiyle önemlidir. Kendilerine desteklerimizi ve başarı dileklerimizi buradan ifade ediyoruz

Yine bizler, yurt dışında yaşayan seçmenler olarak Demokrasinin temel prensiplerinden olan seçme hakkımızın 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk defa yurt dışında yaşayan bizlerin önüne sandık koyarak seçme hakkımızı sağlayan Ak Parti ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu biliyoruz.

Ancak sadece seçme hakkının değil Demokrasinin temel prensiplerinden biri olan seçilme hakkınında sağlanması ve temsilde adalet için yurtdışının ayrıca bir seçim bölgesi veya birer bölgeleri olarak oluşturulması hususunu da çok önemsemekteyiz.

Bu hususta siyasi karar organlarının yeni meclisin yasama faaliyetleri başlar başlamaz konuyu mutlaka değerlendirmeye alıp gerekli hukuki ve idari alt yapıları çalışmaları oluşturarak sayıları 3.5 milyonu bulan yurtdışı seçmenine seçme hakkıyla birlikte kendi temsilcilerimizi meclise gönderme hakkının tanınmasını arzu etmekteyiz. Seçme hakkımızı tanıyan ve sandıkları yurtdışında önümüze getirerek pratikte uygulayan sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti iktidarının seçilme hakkımızı da tanıyarak temsil de adalet ilkesinin gereğini gerçekleştireceğini umut ediyoruz.

Seçimlerin şimdiden Ülkemiz bölgemiz ve bütün insanlık için hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz.

Avrupalı Milli Görüşcüler Platformu adına Sami Ganioğlu

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.