Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle Avrupa'da doğal gaz fiyatları 3 ay önceye göre 4 kat, geçen yıla göre ise 12 kat arttı. Bu sabah megavatsaat başına fiyat 200 euroya kadar yükseldi.

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören nisan vadeli kontratların fiyatı dün megavatsaat başına 165,5 eurodan kapanmıştı.

Bugün megavatsaat başına 180 eurodan açılan kontratların fiyatı, dünkü kapanışa kıyasla yaklaşık yüzde 20 yükselerek 200 euroya kadar çıktı.

Fiyatlar, Rusya- Ukrayna savaşının doğal gaz arzında kesintiye yol açacağı endişesiyle yükselmekte. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik bombalama ve füze saldırılarından dolayı doğal gaz altyapısının zarar görmesi ve gaz akışının kesintiye uğrayabileceği endişeleri fiyatları da artırıyor.

Savaşın devam etmesi durumunda petrol ve doğal gaz ihracatına yaptırımlar getirilebileceği ihtimali de fiyatları etkiliyor.

AB ülkeleri, mevcut durumda doğal gaz ihtiyacının yüzde 40'ını Rusya'dan tedarik ediyor. Bu gelişmeler nedeniyle AB ülkelerinde gaz tedariki için alternatiflerin araştırıldığı belirtiliyor.

Petrol fiyatı da yüksek seyrediyor
Yaşanan bu savaş ortamı nedeniyle petrol fiyatı da yükseliyor. Brent petrolün fiyatı şu anda 116,75 dolar. Bu, düne göre yüzde 3'ten fazla ve Ağustos 2013'ten bu yana en yüksek seviyede.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusyanın petrolünün arzına ilişkin endişelere ek olarak, ABD petrol stoklarının da düşmesi, fiyatların artmasına neden olmakta. 

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın