Euronews’in haberine göre Avrupa Birliği’nin (AB) izin verdiği düzeyin çok üzerindeki nitrojen emisyonlarını azaltmak isteyen Hollanda hükümeti, besicilik için yetiştirilen hayvan sayısını azaltmak için çiftlikleri satın almak istiyor. AB, Hollanda hükümetinin besi çiftliklerini satın almasının önünü açan 1,5 milyar euroluk programa onay verdi.

Program, Hollanda’nın nitrojen emisyonlarını azaltma planının bir parçası. Besi çiftlikleri, nitrojen emisyonlarının yol açtığı kirliliğin en önemli kaynaklarından biri olarak görülüyor.

Ülkedeki çiftçiler Ekim 2019’dan bu yana emisyon azaltımına dair hedefleri protesto ediyor. Ancak Hollanda’da iktidarda bulunan koalisyon, başta azot oksit ve amonyak olmak üzere nitrojen emisyonlarını 2030 yılına kadar ülke çapında yüzde 50 oranında azaltmak istiyor.

Programın onaylanması ile yaklaşık 1,5 milyar euro, doğa koruma alanlarına yakın çiftliği bulunan çiftçilere gönüllü olarak çiftliklerini kapatması halinde tazminat olarak verilmesi için kullanılacak.

Hollanda, yüzölçümü küçük olmasına karşın, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyanın ikinci en büyük tarımsal ürün ihracatçısı. Hollanda ulusal istatistik kurumuna göre ülkenin tarımsal ürün ihracatı geçen yıl 122,3 milyar euro değerine ulaştı.

Yoğun tarım nedeniyle bu küçük ulus devlette nitrojen oksit seviyesi AB kurallarının izin verdiğinin çok üstünde seyrediyor.

Son yıllarda nitrojen emisyonları azaltmak üzere hükümetin verdiği öneriler arasında besicilik için yetiştirilen hayvan sayısının üçte bir oranında azaltılması bulunuyor.

Son onaylanan gönüllülük programında yüksek ölçekte nitrojen emisyonundan sorumlu olan çiftliklerin satın alınması ve buralarda üretimin durdurulması önerisi de yer alıyor.

Avrupa Komisyonu 2 Mayıs’ta Hollanda hükümetinin planlarının devlet yardımı kuralları kapsamına girmesine izin verdi.

Rekabet politikasından sorumlu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager yardımı onaylayan açıklamasında, “Programlar bu bölgelerdeki çevre koşullarını iyileştirecek ve rekabeti gereksiz yere bozmadan hayvancılık sektöründe daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir üretimi teşvik edecektir.” dedi.

Çiftçiler ne düşünüyor?
Merkezi hükümet il yasama organlarını azot emisyonlarını azaltmaya yönelik kesin teklifler formüle etmek ve uygulamakla görevlendirdi.

Tarım örgütü LTO devletin satın almasına izin veren programın “gönüllü olarak işi bırakan çiftçilere işlerini düzgün bir şekilde sonlandırma fırsatı sunacak şekilde tasarlanması gerektiğini” söyledi.

Örgüt ayrıca çiftçilere teknik yenilikler ya da diğer başka tarımsal faaliyetler yoluyla nitrojen emisyonlarını azaltmaları için “geçiş programı” da önerilmesini istedi.

LTO “Ancak bu şekilde çiftçiler gelecekleri için bilinçli ve iyi düşünülmüş kararlar alabilir” dedi.

Mart ayındaki yerel seçimlerde nitrojen azaltma planlarının çiftçiler arasında yarattığı derin memnuniyetsizliğin altını çizen tarım yanlısı siyasi parti önemli başarı sergiledi.

Reformları yaşam tarzlarına varoluşsal bir tehdit olarak gören Hollandalı çiftçiler geçtiğimiz yıl otoyolları ve süpermarket depo girişlerini kapatarak protesto etmişti.

Protestolar komşu ülke Belçika’ya da sıçramış, yüzlerce Belçikalı çiftçi traktörlerini başkent Brüksel’in merkezine sürerek nitrojen kirliliğini azaltma planlarını protesto etmişti.

Fotoğraf: Eveline de Bruin - Pixabay

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.