Arnhem Belediyesi suç oranının yüksek olduğu ve Merkezi İstatistik Bürosu’na (CBS) göre Hollanda’nın en yoksul ve sorunlu mahallesi olarak geçen,  Immerloo mahallesindeki yaklaşık 50 hanenin borcunu satın alarak, tek seferde ödeyip bitirecek. Başka bir değişle bu hanelerin borçsuz bir yaşama adım atmalarına ve yaşamlarını düzeltmelerine yardımcı olacak.

Belediye bu projeyi “deneysel” bir çalışma olarak nitelendiriyor.  Belediye bu proje ile belirlenen hanelerin borçlarının tamamen ortadan kaldırılması halinde aile içi şiddet, bağımlılık, ihmal ve işsizlik gibi diğer sorunların daha hızlı ve daha iyi bir şekilde ele alınabileceğini göstermeyi umuyor.

Uygulanacak bu proje diğer bazı belediyelerin uyguladığı ve belediyenin tek alacaklı adres olarak görüldüğü borç yapılandırması sisteminden çok farklı. Belediye belirlenen hanelerin tüm borçlarını satın alacak ve tek seferde oluşturulan fon aracılığıyla ödeyerek bitirecek. Aileler bu sayede borç ödemekten bir anda kurtulacak.

Başlangıçta çocuklu ailelere öncelik veriliecek. Bu aileler, borçları ortadan kalktıktan sonra kalan sorunlarını (örn. Aile içi şiddet, ihmal veya işsizlik gibi) çözmek için iki yıl boyunca yoğun danışmanlık hizmeti alacak. Bunun için de kendi planlarını yapmaları gerekecek. Şu ana kadar belediyenin yaklaşık 18.000 euroluk borcu temizlediği belirtiliyor.

Projenin finansmanı Belediye ile Dullertsstichting, Stichting Sint Nicolai Broederschap ve Stichting Het Burger en Nieuwe Weeshuis adlı yerel vakıfların desteği ile sağlanıyor.

Konu ile ilgili NOS’e bir açıklama yapan Belediye Meclisi Üyesi Mark Lauriks bu mahalledeki insanların bir çok problemi olduğunu ve bazen artan karşılaştıkları borç dağı nedeniyle yardım alamadıklarını dile getirdi. Lauriks, borcun sıfırlanması ile bu insanlar için yeni bir kapının aralanacağını umduklarını dile getirdi.

Arnhem’in projesi şuana kadar Hollanda’da yapılmış en büyük ve en geniş kapsamlı projesi. Daha önce Amstelveen'de psikiyatrik rahatsızlıkları olan kişilerin borçları satın alınmıştı. Amsterdam'da 5.000 Euro'ya kadar olan borçların satın alındığı küçük ölçekli bir proje vardı. Başkent şuanda savunmasız hamile kadınlar için benzer bir projeyi uygulamayı düşünüyor. Zaanstad ve Rotterdam'da da aşırı borçlu olanlara yönelik borçların satın alınması için planlar mevcut.
©Sonhaber.eu

Hollanda'da şiddetli sağanak ve dolu yağışı uyarısı Hollanda'da şiddetli sağanak ve dolu yağışı uyarısı

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.