BBC'nin haberine göre, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da kadınlara yönelik şiddet ve cinsel taciz olaylarının gidrek artması üzerine, beldediye yönetimi tarafından "Yalnız değilsin" (Jij staat #nietalleen) adlı bir kampanya başlatıldı.

Hollanda hükümeti de, kadına yönelik taciz ve şiddeti önlemek amacıyla, ceza yasasının kapsamını genişletmeye hazırlanıyor.

Amsterdam Belediyesi tarafından yaptırılan ve kentin ilk kadın belediye başkanı Femke Halsema tarafından hafta içinde açıklanan araştırmaya göre, kentteki kadınların yüzde 51'i sokakta sözlü ya da fiziksel tacize uğruyor.

Taciz oranı, 15 - 34 yaş aralığındaki kadınlarda yüzde 81'e kadar çıkıyor. Kent merkezinde, kalabalığın yoğun olduğu bölgelerde taciz vakaları daha sık meydana geliyor.

İnternet ve sosyal medya üzerinden taciz ile kadına yönelik şiddet olaylarında da ciddi artış var. Belediye Başkanı Halsema'ya göre, birçok genç kadın, sosyal medya yoluyla cinsel içerikli şantaj, zorbalık ve tehditle karşı karşıya kalıyor.

Halsema'nın verdiği bilgiye göre, evleri de, kadınlar için pek güvenli değil. Araştırmalara göre, Amsterdam'daki kayıtlı aile içi şiddet olaylarında yüzde 7 oranında artış gözleniyor.

Femke Halsema, fiziksel güce dayanan geleneksel eşitizliğin yanı sıra köktendinciler ile laik aşırı sağcı haraketin de kadına yönelik nefret ve sindirmeyi beslediğine ilişkin verilere işaret etti.

Amsterdam Belediye Başkanı, elde edilen sonuçları, "üzücü ve kabul edilemez" diye değerlendirdi.

Bu araştırmanın ardından Amsterdam Belediye Meclisi, taciz ve şiddet mağduru kadın ve kız çocuklarının korunması amacıyla "Yalnız değilsin" (Jij staat #nietalleen) adıyla bir kampanya başlattı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!